Pisma bralcev
Nedelja, 24. avgust 2008, ob 15:20PEPI
heliodrom
MANJA
PERO
SANDRA
AVSTRIJA
DODAL RADIO ODMEV
Pismo županoma
VÄeraj smo bili spet priÄe požrtvovalni akciji gasilcev in Älanov ekipe nujne medicinske pomoÄi, ki so na cestnem križiÅ¡Äu za Å ebrelje reÅ¡evali dve življenji ponesreÄenih motoristov. Za reÅ¡itev teh je bilo nujno sodelovanje tudi policijskega helikopterja, ki je iz Cerknega odpeljal ponesreÄenca na zdravljenje v Ljubljano.
Kot zdravnica in obÄinska svetnica v Cerknem že vrsto let ob vsaki priložnosti opozarjam na nujnost ureditve pristajaliÅ¡Äa za helikopterje v Cerknem in v Idriji. Sedanje reÅ¡itve so zasilne in zato bi bilo nujno zagotoviti boljÅ¡e pogoje za pristajanje helikopterjev, ki so v naÅ¡ih krajih reÅ¡ili že veliko življenj.
Ljudje smo si najbolj enaki takrat, ko smo na robu med življenjem in smrtjo, ko niso pomembni izobrazba, izkuÅ¡nje, ne status ali finanÄna moÄ in potrebujemo nekoga, ki bi nam v kritiÄnem trenutku nudil pravoÄasno strokovno pomoÄ.
To je takrat, ko s poÅ¡kodovano glavo ali hrbtenico obležimo na robu ceste ali vkleÅ¡Äeni v avtomobilu in bi nam lahko nepravilen premik za vedno odvzel možnost, da bi Å¡e kdaj zaÄutili svoje noge.
PravoÄasno nudena strokovna pomoÄ, s sodobnimi opornicami in zajemalnimi nosili, z zdravili in infuzijami, ki nam vzdržujejo krvni tlak in tako prepreÄujejo razvoj Å¡okovnega stanja, omogoÄijo, da nas prepeljejo do bolniÅ¡nice in poveÄajo možnost, da preživimo nesreÄo brez hudih in trajnih posledic. Ali pa takrat, ko zaÄutimo stiskanje v prsih, ko lovimo zrak in je tudi telefon predaleÄ, Äeprav je le nekaj metrov stran. V kolikor se nam uspe priplaziti do njega, nam je dana možnost jutriÅ¡njega dne.
Kot tudi takrat, ko nas speÄe v trebuhu, kakor bi pojedli ognjeno kroglo in potem tako boli, da bi bila tudi smrt boljÅ¡a izbira kot to silno trpljenje.
Samo sodobno opremljena in usposobljena ekipa nujne medicinske pomoÄi, ki je Å¡tiriindvajset ur na dan in vse dni v letu hitro dosegljiva, lahko v takih in podobnih kritiÄnih trenutkih spremeni tok dogodkov, ki bi si sicer sledili. To pa pomeni, da je ekipa vedno na razpolago v zdravstvenemu domu Idrija in ne le v oddaljenih centrih (Ljubljana, Postojna, Å empeter).
VÄasih sliÅ¡imo pripombe, da je statistiÄno malo verjetno, da bi bilo veÄ podobnih dogodkov hkrati, a mi, ki se s takimi in podobnimi bolniki sreÄujemo vsak dan iz izkuÅ¡enj vemo, da so dnevi infarktov in so dnevi prometnih nesreÄ. So celo dnevi krvaveÄih želodÄnih razjed. Tako se lahko zgodi, da so tudi po tri ekipe zdravstvenega doma Idrija istoÄasno na terenu.
Prav zato se tudi vedno pogosteje, Äe je le možno, poslužujemo helikopterskih prevozov, ne le zato, ker je tak prevoz hitrejÅ¡i in za hudo bolnega primernejÅ¡i, ampak tudi zato, da ekipa lahko ostane v obÄini in je pripravljena na posredovanje v Äim krajÅ¡em Äasu. Zaradi tega se mi zdi potrebna in nujna ureditev heliodroma v Idriji in v Cerknem, kajti z oddaljenostjo od centrov, ob cestni povezavi ki jo imamo, se je doslej kombinacija posredovanja z reanimobilom do ponesreÄenca ali kritiÄno bolnega in nato helikopterskim prevozom do bolnice izkazala kot najbolj uspeÅ¡na.
Spoštovana gospoda župana.
Javno vas pozivam, da naredite vse kar je v vaÅ¡i moÄi, da bi v Idriji in v Cerknem v Äim krajÅ¡em Äasu izboljÅ¡ali pogoje za pristajanje helikopterjev in s tem zagotovili enako varnost kot krajanom, ki živijo bliže centrom. Zgledujte se po županu sosednje obÄine Tolmin, ki je enak problem reÅ¡il in bil med obÄani za hitro ureditev heliodroma deležen nedeljene pohvale in podpore. Naloga katerkoli že oblasti ni, da obÄanom razlaga razloge zakaj se problem ne more reÅ¡iti. ObÄani izvolimo oblast zato, da deluje v dobro skupnosti in ureditev pristajaliÅ¡Äa za helikopterje je eden od projektov, ki ga je treba nujno in takoj uresniÄiti.
Ernesta Eržen
Cerkno, dne 20.08.2008
ZAVEDNA CERKLJANKA
Naša kabelska
Kolikor vem se vsa strategija okrog razvoja sistema,dodajanja novih kanalov itd. kuha v obÄinskih in tistih glavah, ki nas preusmerjajo k drugim ponudnikom kabelske televizije. Pred volitvami seveda polno obljub po volitvah pa smo cerkljani zadnja rupa na sviralu. Evo pa nas Å¡e ni izuÄilo.....pa kaj.....sami smo tako hoteli, sami smo jih izvolili in ........
Malo sem sicer pogreÅ¡ala TV, ker so naÅ¡i osvojili medalje Smo se pa lepo družina zveÄer skupaj usedli, se pogovarjali kot že dolgo ne, spili vsak po en kozarÄek RefoÅ¡ka in složno ugotovili, da niÄ zato, Äe kakÅ¡en dan vsak po svoje ne bulimo v tisto Å¡katlo.












POŠLJITE SVOJE PISMO
Za pošiljanje pisma se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!