NOVA TURISTIČNA PONUDBA NA Å EBRELJSKI PLANOTI

Ponedeljek, 29. junij 2015
Kot smo smo že pred kratkim spregovorili, je včeraj Turistično društvo Å ebrelje v svojo dejavnost vključilo še eno zanimivost, ki izhaja iz obdobja 1. svetovne vojne. Cerkev Svetega Ivana na robu šebreljske planote je bila namreč po skrbni študiji vojaških strategov izbrana kot ena osrednjih obrambnih točk, ki jih je pred grozečim prodorom Italijanske vojske načrtoval in izpeljal polkovnik Harl, najožji sodelavec znamenitega generala Svetozarja Borojevića. Veličastne utrdbe na pečinah pod cerkvijo in v okolici Å ebrelj so bile zgrajene, svojemu namenu pa k sreči niso služile, saj se je morija zaključila že na soški fronti. Kljub temu pa so Å ebrelje zelo občutile to obdobje, saj je bilo v vojsko vpoklicanih 140 mož in kar tretjina se jih ni več vrnila. Vas je v tem času nudila gostoljubje vojakom in tovornim živalim, ki so potrebovali kratkotrajni počitek.

Tok zgodovine je te slavne utrdbe prepustil pozabi, zarasle so se v skale izdolbene mulatjere. Pred kratkim so se domačini odločili, da ta skrivnostni svet prikažejo tudi obiskovalcem, zato so uredili del poti in očistili bunkerje ter kaverne. S pomočjo arhitekta Silvija Jereba in zgodovinarja Janeza Kavčiča so oblikovali dve spominski tabli. Prva, za daljo predstavitvijo, je nameščena v nekakšno sotesko na poti do cerkve, druga pa pred samo kaverno tik pod njo. Kovinska plošča nosi imenitne Kavčičeve verze:

"Dobrodošli obiskovalci! V tem hladnem in mračnem zavetju, ki smo ga izvrtali in izdolbli v skalo, smo pred stoletjem sanjali o toplini doma in objemu svojcev.

Spomnite se kdaj na nas in vaše sanje podarite svojim bližnjim. Neznani vojaki, 2015."


Včeraj so se domačini in gosti najprej zbrali pri sveti maši, kasneje pa pripravili posebno slovesnost. Na njej je je profesor Kavčič spregovoril o teh znamenitih dogodkih pred 100 letih in opozoril na nujnost ohranjanja miru, na kar nas opozarja tudi zgodovina. Cerkljanski župan Jurij Kavčič in predsednica Turističnega društva Å ebrelje Anja Tušar pa sta plošči slovesno odkrila.

V kulturnem programu je sodeloval pevski zbor Justin Kogoj iz Dolenje Trebuše.

Program prireditve so v originalnih uniformah sooblikovali tudi člani mednarodnega kulturnega, zgodovinsko društva generala Svetozarja Borojevića iz Tolmina.



Povejmo še, da bomo konec tedna pripravili zanimivo oddajo, ki bo obudila stoletno zgodbo, umestili pa jo bomo v kontekst oživljanja turistične dejavnosti na planoti


Ivan Seljak


 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
26.04.2024
4°C / 16°C
sobota
27.04.2024
8°C / 18°C
nedelja
28.04.2024
8°C / 22°C