MINISTRSTVO ZA KULTURO IN GOSPODARSTVO SI PODAJATA VZDRŽEVANJE IDRIJSKEGA RUDNIKA

Torek, 21. april 2015

 

Ministrstvo za kulturo RS ne želi prevzeti odgovornosti za življenja, materialno škodo ob nesrečah, za nadzor in financiranje dejavnosti slovenskih rudnikov v zapiranju, med katerimi je tudi idrijski rudnik živega srebra, zato so, kot so zapisali na svoji spletni strani, na ministrstvu za kulturo v medresorsko usklajevanje ministrstvu za gospodarstvo posredovali predlog spremembe sklepa o ustanovitvi, ki bi iz ustanovnega akta javnega zavoda Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija črtal naknadno dodano dejavnost vzdrževanja nezalitega dela jame in monitoringa vplivnega območja rudnika.


Slovenska vlada je 7. 7. 2011 na predlog ministrstva za kulturo s sklepom ustanovila javni zavod Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija. Zavod je bil ustanovljen za celovito, usklajeno in trajnostno upravljanje kulturne dediščine in naravnih vrednot, povezanih z idrijskim rudiščem, vzdrževanje ključnih objektov in nepremičnin dediščine živega srebra v Idriji, ki so v lasti ustanovitelja oziroma drugih pravnih ali fizičnih oseb, sodelovanje pri projektu nominacije za vpis dediščine živega srebra v Idriji na UNESCO Seznam svetovne dediščine in opravljanje vseh s tem povezanih nalog ter za izvajanje spremljajočih nalog.

 

V času prejšnje vlade in bivšega ministra za kulturo dr. Uroša Grilca je vlada januarja 2014 navedeni sklep o ustanovitvi kulturnega javnega zavoda preoblikovala in dodala novo dejavnost vzdrževanja nezalitega dela jame in monitoring vplivnega območja rudnika.


Ministrstvo za kulturo je na svoji spletni strani danes v izjavi za javnost napisalo, da kot resorno ministrstvo za javni zavod Center za upravljanje z dediščino živega srebra v Idriji, ki je bil ustanovljen za celovito upravljanje kulturne dediščine, povezane z rudiščem, ter zaradi vpisa dediščine živega srebra v Idriji na UNESCO Seznam svetovne dediščine, za izvajanje vzdrževanja nezalitega dela jame in monitoringa vplivnega območja rudnika ne razpolaga z nikakršnimi strokovnimi, kadrovskimi, nadzornimi in finančnimi pogoji. Zato tudi ne more nositi odgovornosti za človeška življenja in materialno škodo v primeru nesreč ožjega ali širšega območja.


Na ministrstvu za kulturo poudarjajo, da je to dolžnost države in lokalne skupnosti. Zato so na ministrstvu za kulturo v medresorsko usklajevanje ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo posredovali predlog spremembe sklepa o ustanovitvi, ki bi iz ustanovnega akta javnega zavoda Center za upravljanje z dediščino živega srebra v Idriji črtal naknadno dodano dejavnost vzdrževanja nezalitega dela jame in monitoringa vplivnega območja rudnika. Menijo, da gre za dejavnosti, ki so posledica gospodarskega izkoriščanja naravnih virov, prav tako pa je pri navedenem ministrstvu razporejena ustrezna proračunska postavka.

Kot poudarjajo na ministrstvu za kulturo se je v ustnih dogovorih med ministroma, nazadnje 9. 4. letos, gospodarski minister Počivalšek strinjal s stališčem, da gre za dejavnost, ki ni in ne more biti v pristojnosti ministrstva za kulturo in da je dolžnost ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, da najde trajno rešitev za izvajanje te dejavnosti hkrati z iskanjem rešitev za ostale rudnike v zapiranju po Sloveniji. Kot poudarjajo na ministrstvu za kulturo, so pričakovali, da bo v medresorskem usklajevanju njihovemu predlogu, da se iz nabora dejavnosti tega državnega javnega zavoda v Idriji črta dejavnost vzdrževanja nezalitega dela jame in monitoringa vplivnega območja rudnika, gospodarsko ministrstvo dodalo ustrezne svoje predloge in sklepe vlade. Ti naj bi mu v sodelovanju z lokalno skupnostjo omogočili oblikovanje zakonite začasne in trajne sistemske rešitve za področje vzdrževanja objektov vseh nekdanjih rudarskih podjetij v zapiranju v Sloveniji. Vendar se to zaenkrat še ni zgodilo, zatrjujejo na ministrstvu za kulturo. Ugotavljajo celo, da si nekateri uradniki tretjega nivoja ne glede na vse argumente proti, prizadevajo za to, da bi se vsi slovenski posli monitoringa in nadzora rudnikov v zapiranju, kot so Idrija,  Zagorje, Senovo, Kanižarica, kasneje še Trbovlje-Hrastnik, odvijali preko odgovornosti in sredstev ministrstva za kulturo, kot je bilo razumeti na sestanku 17. aprila letos. Ministrstvo za kulturo bi tako nosilo tudi odgovornost za nadzor, za življenja in morebitno premoženjsko škodo ob nesrečah ožjega ali širšega področja rudnikov, čeprav za takšno dejavnost nima niti najosnovnejših strokovnih, nadzorstvenih in finančnih pogojev. Ministrstvo za kulturo bi ravnalo neodgovorno, če  tovrstnih predlogov ne bi zavračalo, poudarjajo v sporočilu za javnost ministrstva za kulturo.


Po sporočilu povzela Metka Rupnik


Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
27.04.2024
4°C / 16°C
nedelja
28.04.2024
6°C / 18°C
ponedeljek
29.04.2024
9°C / 22°C