LIPUÅ ČEK V IDRIJI PREDSTAVIL »SACRO EGOISMO«

Torek, 17. april 2012

V prostorih Galerije nad Mestno knjižnico in čitalnico Idrija se je včeraj odvila literarna predstavitev, na kateri so gostili Uroša Lipuščka, doktorja politoloških znanosti, dolgoletnega novinarja in dopisnika nacionalne televizije. V Idriji je Lipušček včeraj predstavil svoje najnovejše knjižno delo, Sacro egoismo: Slovenci v krempljih tajnega londonskega pakta 1915.
Knjiga je izvirna, prva slovenska monografija o tajni mednarodni pogodbi, sklenjeni 26. aprila 1915, med Italijo in antantnimi državami. Z njo je Italija stopila v vojno na strani antante, za kar ji je ta obljubila južno Tirolsko, Trst, Goriško, Gradiško, velik del Kvarnerja s tamkajšnjimi otoki, dalmatinska mesta in dele obale v Albaniji.
Uroš Lipušček, izvrsten poznavalec ameriških in britanskih diplomatskih arhivov, je svojo monografijo o londonskem paktu pred številčno idrijsko publiko včeraj ponovno utemeljil na obsežnem, doslej med slovenskimi in tujimi raziskovalci še neuporabljenem diplomatskem gradivu. Osrednja tema knjige sta, kot je včeraj dejal tudi sam, italijanska politika in politika antantnih sil v času prve svetovne vojne: postopno pristajanje antantnih zaveznikov na italijanske zahteve, ruske ekspanzionistične ambicije in ruska vloga v tajnih pogajanjih ter nemoč jugoslovanske politične emigracije in Kraljevine Srbije, da bi vplivali na antantno in zavezniško dogovarjanje z Italijo.
Doslej je bilo o tem napisanega že veliko, z različnih izhodišč. Ker pa doslej slovenski zgodovinarji temu niso namenili posebne monografije,
se je Uroš Lipušček odločil, da bo poskušal skoraj pozabljeno zgodovino prve svetovne vojne, kamor sodi tudi londonski pakt, obravnavati glede na slovenske nacionalne interese. Posledica te odločitve je delo Sacro egoismo, knjiga, ki, kot je še dejal njen avtor, ni nastala zato, da bi po skoraj sto letih, odkar je bil podpisan tajni londonski pakt, razvnemala duhove na italijanski ali slovenski strani Soče, saj je že čas, da se odlepimo od strahov 19. in začetkov 20. stoletja -nastala je zato, da bi bila pomnik težkih časov.


Anja Intihar

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
26.04.2024
6°C / 14°C
sobota
27.04.2024
4°C / 16°C
nedelja
28.04.2024
8°C / 18°C