V IDRIJI DANES PREDSTAVITEV IN POGOVOR O PROJEKTU MLADI STARCI

Četrtek, 10. oktober 2019

Oktobra po različnih mestih v Sloveniji potekajo dogodki v okviru Meseca prostora, ki ga na nacionalni ravni koordinira ministrstvo za okolje in prostor, namen dogodkov pa je spodbuditi razmislek o grajenem prostoru okrog nas -  kakovostni prostori, soseske, hiše in mesta namreč prispevajo h kakovosti bivanja. Dogodki Meseca prostora se odvijajo tudi v Idriji, kjer tri tamkajšnja društva Idrija 2020, Mladinski center Idrija in Humanitarno društvo Streha za vse pripravljajo paleto dogodkov na temo kakovostnega prostora. Eden od teh, poimenovan projekt Mladi starci, se bo danes ob 18. uri odvijal v prostorih na Prelovčevi 3 v Idriji, z dogodkom pa bodo obeležili tudi današnji svetovni dan duševnega zdravja.

Projekt Mladi starci, ki so ga organizatorji pripravili skupaj s skupino arhitektov, je interdisciplinarno arhitekturno-psihološko raziskovanje povezave med prostorom in staranjem. Namenjen je ozaveščanju in izobraževanju laične in strokovne javnosti o staranju, prostoru in psihosocialnih dejavnikih, ki oboje povezujejo. Čez 50 ali 60 let, ko bo ostarela generacija današnjih mladih, bodo njene potrebe drugačne od potreb današnjih starostnikov. To bodo digitalno pismeni starostniki, aktivni na različnih nivojih, morda gibalno, morda duševno ovirani, toda z vse manjšo socialno mrežo in prekarnim statusom. Če želimo pametno načrtovati prihodnost bivanja, je ključno, da začnejo arhitekti in prostorski načrtovalci razmišljati o uporabniku, bodočem starostniku, ki šele nastaja, izpostavljajo organizatorji dogodka.
V okviru projekta so izvedli raziskavo med člani Društva upokojencev Idrija in dijaki Gimnazije Jurija Vege Idrija, kako si sami predstavljajo svojo starost v prihodnje.
Ugotovitve so včasih tudi presenetljive, kot povzema Katja Martinčič iz društva Streha za vse.

izjava Katja Martinčič

Med današnjima skrajnima opcijama v starosti - živeti na svojem domu ali v domu starejših - je v Sloveniji še vrsta drugih možnosti za starejše, ki pa so manj poznane. Na tem področju naprednejše države, na primer Anglija, skandinavske države, se tega bolj zavedajo in so že pred leti oblikovale strategijo, ki vključuje dolgoročne, načrtne, sistemske rešitve, ki omogočajo različne vrste prilagoditev za starostnike.  

Ob današnjem svetovnem dnevu duševnega zdravja bodo na Prelovčevi 3 v Idriji odprli razstavo z naslovom Mladi starci, pred odprtjem bo tudi predavanje s pogovorom na obravnavano temo. Ekipi ustvarjalcev, ki jo sestavljajo Tina Mervic, Katja Martinčič in Primož Pavšič, se bo pridružila tudi psihologinja Urška Smrke, trenutno vpisana na doktorski študij Družboslovne metodologije, v okviru katerega se ukvarja s subjektivno ustreznostjo bivalnega okolja.

Metka Rupnik
Foto: Včeraj med postavljanjem razstave
 

izjava Katja Martinčič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
26.04.2024
4°C / 16°C
sobota
27.04.2024
8°C / 18°C
nedelja
28.04.2024
8°C / 22°C