SE KUPCI DELNIC VENDARLE RAZKRIVAJO (DOPOLNJENO)

Nedelja, 02. april 2017

Veselo, toda neresnično, bi lahko rekli ob včerajšnji novici, ki je napovedovala obnovo že zdavnaj pozabljene doline pod Poreznom. Prvoaprilska potegavščina je bila namreč nekaj posebnega, saj v novici vse drži, le to ne, da bi koga ta dolina resnično zanimala za vlaganje v turizem. Če ste jo podrobno prebrali, ste ugotovili, da so imena domnevnih le izpeljanke imen opuščenih domačij.


V resnici gre še za eno slepoto modernega turističnega stanja v Sloveniji, ki želi turistom ponuditi vse drugo, le tistega ne, kar so nam zapustili naši dedje. Še več! Večina stavbne dediščine nam propada pred očmi, propadajo nam objekti tehnične kulture. Občina Cerkno, pa ni edina, nima ohranjenega skoraj nobenega starega mlina ali žage, nekoč pa so bile te naprave ponos domačega znanja. Tako imenovana Zakojška grapa pa je nekaj več. Poleg propadle tehnične dediščine v globini gozdov skriva številne slapove, tolmune, neraziskano rastlinje in druge posebnosti, za katere bi turist sit velemesta zanesljivo lahko rekel: Ko bom to videl v življenju, bom videl vse!


O vsebini, ki se skriva pod strehami „cimprov“ domačij V grapi, Pri Mušču, pri Obidu, v Osaji in Samarija se govori že desetletja, a besede niso dovolj, da bi preprečile njihov propad.


Pa spustimo nekaj vode še na lastni mlin. Znano da se je družba Radio Cerkno pred leti potegovala, da bi prevzela vodenje turizma na Cerkljanskem, a oblast temu ni bila naklonjena. Tedaj smo imeli v mislih prav nekaj takih projektov, o katerih lahko danes govorimo le na prvoaprilski dan. Tudi naša nova nedeljska oddaja Primorski pisani svet je nastala tudi z namenom, da bi odkrivali zanimivosti, ki nam jih jih je skrila slepota blišča modernega sveta. In ne čudi dejstvo, da je včerajšnji zapis vzbudil pozornost lastnikov pozabljenega bogastva. Da bi bilo le tako še naprej.


Ivan Seljak


Originalna (prvoaprilska novica)

Danes vam lahko postrežemo z izjemno razveseljivo novico, ki smo jo v sporočilu za javnost prejeli s strani družbe OSOJA d.o.o., ki ima sedež v Ljubljani. Gre za predstavitev obsežnih načrtov na področju turistične dejavnosti v Občini Cerkno, natančneje, na meji z Občino Tolmin. Družba, pod katero se podpisujeta Anton Mušič in Stanislav Obid, se že nekaj let intenzivno ukvarja z dolino reke Porezen, ki so ji nekateri nadeli zelo depresivno ime Zakojška grapa. To je izjemna slikovita dolina, prava zakladnica naravnih posebnosti in spomenikov tehnične kulture. V tej dolino so nekoč živeli trdni gruntarji, marljivih rok, ki so obdelovali slikovite strmine Porezna , energijo reke pa so izkoriščali za mletje žita, žaganje lesa ter proizvodnjo električne energije. A čas je naredil svoje. Domačije so zapustili zaradi boljšega življenja v dolini, gospodarska poslopja so pričela propadati. Posamezniki, med drugim tudi idrijski slikar in planinec, že desetletja opozarjajo na bogato dediščino, ki propada pred očmi redkih pohodnikov. Po vrhu vsega pa reka Porezen, nekateri ji rečejo tudi Poreznica, ustvarja neštete slapove in slikovite preskoke, ki so prava paša za oči. O tej pokrajin in domačijah je pred kratkim za naš radio spregovoril tudi dr. Silvo Torkar, član Slovenske akademija znanosti in umetnosti, ki je v svojih mladih letih raziskoval te kraje.

Posnetek: Silvo Torkar


R. Trpin: V vasaj

 

To slikovito deželo za Poreznom in Otavnikom je po velikih poplavah leta 2007 v imenitni raziskovalni nalogi opisal tudi član Planinskega društva Cerkno Gorazd Lapanja. Situacija se je zdela brezupna, a včerajšnje sporočilo vliva nov optimizem. Družba Osoja je skovala zelo zanimiv turističen projekt, ki ga bomo v kratkem podrobno predstavili. Načrtovalci, po vsej verjetnosti gre za potomce nekdanjih prebivalcev doline. Družba Osoja ima v načrtu prenovo več domačij, večina potrebuje novo pozidavo, saj so nevzdrževane propadle. Naj jih naštejemo: V grapi, Pri Mušču, pri Obidu, v Osaji na cerkljanski in Samarija na tolminski strani. Te domačije bi ob kozolcih in hlevih postale nekakšni hoteli za petične goste, ljubitelje samote in narave, ki jo današnji moderni človek ne zna več opaziti. Projekt družbe Osoja predvideva postavitev elektrarne, mlinov in žag, ki bi pokrajini vlilo samozadostnost. Predstavnik družbe Anton Mušič je prepričan, da bi gosti naveličani mest želeli v tej pokrajini preživeti več mesecev.

Projektanti so že od samega začetka razmišljali tudi o dostopu v dolino, ki je milo rečeno zelo oddaljena. Od današnjih vasi Hudajužna, Zakojca in Jesenica je do doline več kot ura hoda. Prepričani so, da bi moderni turisti opravili to pot, bodisi peš, morda na hrbtih konj ali z gorskim kolesom, zato bi do domačij speljali primerno, okolju prilagojeno gorsko pot. Avtomobili v dolini reke Porezen ne bi imeli kaj početi, za potrebe tovora in za morebitne starejše goste pa bi bil organiziran tedenski helikopterski prevoz.

Ker pa so snovalci projekta zelo skrivnostni glede finančnih sredstev, ki jih bo terjala na videz megalomanska investicija, so se po Cerknem že razširile govorice, da gre za sorazmerno bogato družbo, katere člani so tudi posamezniki, ki že pol leta skrivnostno odkupujejo delnice družbe Certa d.d.. Če gre tem namigom verjeti, se dvomljivci lahko končno oddahnejo, saj bi cerkljansko turistično gospodarstvo po mnogih letih dobilo nove, zelo ambiciozne gospodarje. Pustimo se presenetiti.


Ivan Seljak

 

Suilvo Torkar

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
24.04.2024
7°C / 12°C
četrtek
25.04.2024
7°C / 14°C
petek
26.04.2024
6°C / 15°C