JUTRI V IDRIJI O RAPALSKI MEJI

Petek, 13. november 2015

Mestni muzej Idrija in idrijsko muzejsko društvo jutri na idrijskem gradu pripravljata mednarodni posvet z naslovom Konfini in utrdbe, ki bo posvečen 95-letnici določitve rapalske meje, politične odločitve velikih sil, ki je zelo spremenila tudi vsakdanje življenje ljudi ob tej meji.

V italijanskem mestecu Rapallo je bila 12. novembra 1920 sprejeta rapalska pogodba, ki je določila mejo med tedanjo Kraljevino Italijo in Kraljevino SHS. Velikim silam pri tem ni bilo pomembno, da so slovenski narod razdelile med dve državi. Ljudje, prej sosedje, so se tako znašli ločeni na eni in drugi strani te krivične meje, ki je vzrajala kar 27 let in Primorce, med drugim, izpostavila grobi raznarodovalni politiki italijanskih oblasti.

Med prvimi, ki je dogajanja ob stari meji v naših krajih iztrgal pozabi v knjižni obliki, je bil prof. Tomaž Pavšič s svojo knjigo Ob stari meji -pričevanja in spomini o življenju in dogajanju ob rapalski meji, ki je izšla leta 1999. O meji so pisali tudi Aleksander Jankovič Potočnik, Miha Naglič, Uroš Lipušček … V Mestnem muzeju Idrija na idrijskem gradu je ta čas predstavljen v stalni razstavi o 20. stoletju, izveden je bil projekt Antologije tihotapljenja, marsikatero zgodbo hranijo arhivi in domoznanske publikacije. Leta 2004 pa se je v Turističnem društvu Sovodenj porodila ideja, da bi se strokovnjaki in tisti, ki jih zanima stara meja, srečevali na dan blizu datuma podpisa pogodbe. Že naslednje leto, ob 85-letnici podpisa, sta posvet na to temo v Žireh organizirala Turistično društvo Žiri in zavod Ad Pirum. V naslednjih letih so se zvrstila še srečanja na Tratah in v Gorenji vasi.

Mestni muzej Idrija in Muzejsko društvo Idrija pa mednarodno srečanje v počastitev 95-letnice rapalske pogodbe pripravljata jutri na idrijskem gradu. ÄŒez dopoldne bodo o stari meji spregovorili predavatelji iz muzeja v Idriji in Cerknem, iz idrijske enote Zgodovinskega Arhiva Ljubljana, italijanska raziskovalca zgodovine obmejnih služb na Goriškem ter slovenski zgodovinar in kartograf. Drugi del srečanja pa bo terensko zasnovan, saj si bodo udeleženci ob strokovnem vodstvu ogledali utrdbe v idrijski Skirci.

Metka Rupnik

Foto: Arhiv Muzeja novejše zgodovine Slovenije




 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

nedelja
05.05.2024
10°C / 22°C
ponedeljek
06.05.2024
11°C / 21°C
torek
07.05.2024
12°C / 19°C