VLADA BI SPET POTOPILA IDRIJO

Petek, 24. januar 2014

Idrija bo, kot kaže, državno oblast ponovno morala opozarjati na nerazumnost namere, da je v ihti zategovanja pasu črtala sredstva za vzdrževanje nezalitega dela idrijskega rudnika, kar je lahko usodno za Unescovo dediščino v Idriji in mesto samo.

Vlada je z rebalansom, ki ga parlament resda še ni potrdil, iz državnega proračuna umaknila ves denar za vzdrževanje 200 višinskih metrov rovov nepotopljenega dela rudnika živega srebra pod Idrijo. Ta proračunska postavka je tako izgubila vseh načrtovanih 680.000 evrov državnega denarja, koliko ga je bilo predvidenega za vzdrževanje rudnika. 

Ukinitev vzdrževanja nezalitih rovov živosrebrnega rudnika pod Idrijo pa, med drugim, pomeni ustavitev črpanja vode iz jame. Ta bo naraščala neovirano, saj se brez črpanja voda v jamskem prostoru dvigne 15 centimetrov na dan, kar pomeni, da bi za 200 globinskih metrov do nivoja podtalnice potrebovala slaba tri leta. Turistični rudnik Antonijev rov bi bil torej potopljen kmalu,”voda bi že v uvodnih mesecih povzročila za več milijonov evrov škode, črpanje pa je nujno za preprečitev ugrezanja mesta Idrije, ki leži nad rudnikom. S tem bi šle v nič tudi desetine milijonov evrov, ki jih je država Slovenija že vložila v zapiranje rudnika in vzdrževanje nezalitega dela jame. Vlada je pred letom in pol z odtegnitvijo sredstev za vzdrževanje jame že poskusila potopiti Idrijo, a je tedaj ob prizadevanjih tedanjega poslanca Sama Bevka in in s pomočjo idrijskih in slovenskih strokovnjakov, ki so pripravili program zapiranja rudnika, zapiranje nadzirali in še danes bedijo nad vzdrževanjem jame, vendarle razumela, zakaj bi bila ustavitev črpanja vode iz rudnika usodna za Idrijo in njeno dediščino, vpisano na Unescov seznam. 

Z menjavo vladnih ekip je duh spet splaval iz steklenice in v brezglavem nizanju varčevalnih ukrepov rešitev za džavne finance znova išče, med drugim, tudi v ukinitvi sredstev za vzdrževanje nezalitega dela rudnika živega srebra.Tudi novi vladni ekipi bo na novo torej potrebno dokazovali in dopovedovati, zakaj je zagotavljanje državnih sredstev za vzdrževanje nezalitega dela jame življenjskega pomena za Idrijo. Idrija pa je z igubo poslanskega sedeža medtem izgubila tudi dobršen del neposredne politične moči v Ljubljani.



Metka Rupnik




Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
20.04.2024
1°C / 16°C
nedelja
21.04.2024
5°C / 16°C
ponedeljek
22.04.2024
0°C / 16°C