Simona Skočir
Voditeljica programa
Društvo upokojencev Kanal šteje preko 500 članov, s čimer je najštevilčnejše društvo v občini, in deluje od leta 1952. Kakor bi pričakovali, so njihove vsebine namenjene predvsem starejšim, vendarle pa imajo v svojem portfoliju tudi medgeneracijsko sodelovanje z osnovno šolo in vrtcem v Kanalu.
Društvo je ponosen sodelavec Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) pri programu Starejši za starejše, katerega društvena koordinatorka Vanda Vidič je letos za svoje prostovoljno delo prejela tudi občinsko nagrado.
V program Starejši za starejše je vključenih preko 300 starejših, obiskuje in drugače pomaga pa jim 23 prostovoljcev. Program predvideva vsaj en obisk na leto, seveda pa marsikateri prostovoljec svojo dolžnost izpolnjuje precej pogosteje.
Kakor je povedal njihov predsednik Franc Komac, se vsako leto spomnijo jubilantov, to je članov, ki so dopolnili 80., 85., 90. in več let, ob tem pa še zlatoporočencev oziroma parov, ki so skupaj 50 let in več let.
Osebnim jubilantom podarijo simbolična darila, starejše od 90. let tudi obiščejo na domu, zlatoporočencem pa podarijo čipko izpod rok članic društvene sekcije, ki goji to tradicijo.
Enkrat tedensko pripravljajo krajše pohode v občini oziroma bližnji soseščini, v jesenskem času pa Pohode miru, katerih namen je obisk krajev, ki so odigrali pomembno vlogo v slovenski polpretekli zgodovini.
Del pohoda je tudi položitev venca, če gre za spominsko obeležje, in krajši recital, je dejal Komac.
Za člane društva med drugim organizirajo brezplačne meritve holesterola in krvnega tlaka, delavnice uporabe pametnih telefonov in računalnika in predavanja s področja zdravstvenih tem.
Posebej so se izobrazili za uporabo defibrilatorja, društvu je namreč občina Kanal zagotovila prenosni defibrilator, ki ga jemljejo s seboj na skupinske aktivnosti.
Aktivni so tudi na športnem področju, tudi organizacijsko, vsako leto organizirajo športne igre v balinanju, pikadu, šahu, ribilovu, streljanju z zračno puško in, kar je Primorska posebnost, reševanju križank.
Leta 2014 so sodelovali v mednarodnem projektu NETAge in se med drugim udeležili delavnic v Kanalu, pa tudi Srbiji in Italiji.
Organizirajo tudi srečanja prostovoljcev v programu Starejši za starejše, leta 2018 so sodelovali v organizaciji poulične razstave v Kanalu, prav v tem letu so prvi pripravili rokodelsko razstavo, na katero so povabili vsa upokojenska društva iz Severne Primorske z 71- razstavljalci.
Spominski znak za požrtvovalnost Republike Slovenije je društvo dobilo za delovanje v času covida, leta 2022 tudi nagrado občine Kanal, nič manj
pomembna ni zahvala podjeta Relax za petnajstletno sodelovanje pri letovanjih. Leta 2018 so od ZDUS-a dobili priznanje za najaktivnejše društvo v Severno Primorski regiji.
Primož Božič
Fotografije so iz arhiva Franca Komaca
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!