Simona Skočir
Voditeljica programa
Čezmejno sodelovanje med silami iz sistema zaščite in reševanja iz Italije in Slovenije se bo nadaljevalo po zaslugi novega projekta Firesafenet, ki so ga danes predstavili v Novi Gorici. V okviru novega projekta bodo posebno pozornost namenili gašenju požarov v naravi in usposabljanju sil civilne zaščite. .
Da je sodelovanje na tem področju pomembno, se je pokazalo poleti leta 2022, ko je požar na Krasu pustošil ne oziraje se na državno mejo. Gasilci želijo biti bolje pripravljeni, je povedal koordinator projekta Borut Mihelj iz Gasilske enote Nova Gorica
V zadnjem obdobju se je na Goriškem zvrstilo že več projektov, namenjenih boljši zaščiti pred požari in drugimi naravnimi nesrečami, denimo In4Safety, ki se je začel v 2024 in katerega del je bila nedavna velika čezmejna vaja GoIn4Safety.
Posebej Krasu so bili namenjena tudi projekti Karst Firewall 5.0, Karst Adapt in Karst-Safe.
V vseh teh projektih sodeluje tudi Gasilska enota Nova Gorica:
Vrednost projekta je dober milijon evrov, trajal pa bo dve leti.
Kakor je še dejal Mihelj, bodo v Novi Gorici iz projekta dobili približno četrtino sredstev za novo vozilo.
Občina Ajdovščina je v projektu zadolžena za komuniciranje med deležniki in z javnostjo, je dejala Mojca Premrl, koordinatorka za evropske projekte:
Kakor rečeno pa v Ajdovščino prihaja iz projekta delno sofinanciran brezpilotni letalnik:
V Italiji se bo z ukrepanjem ob požarih ukvarjal tudi družboslovni inštitut ISIG – Mednarodni inštituta za sociologijo iz Gorice.
Sodelavka inštituta Ramona Velea in namestnica direktorja Olivia Ferrari se v njuni sociološki raziskavi osredotočata na vse vidike interakcije med družbo in naravnimi nesrečami, s posebnim poudarkom na gozdnih požarih. Poudarjata pomen razumevanja požarov kot sociološkega pojava, torej kot dogodkov, ki vplivajo na skupnosti in od njih zahtevajo odzive.
Odgovorni sta tudi za spletno platformo za usposabljanje in ozaveščanje, ki bo služila strokovnjakom in prebivalcem. Namen je sistematizacija obstoječih protokolov, izmenjava dobrih praks ter krepitev pripravljenosti na požare z digitalnimi orodji.
ISIG bo denimo sodeloval pri vzpostavitvi notranje platforme za intervencijo in zaščito, vključevanju lokalnih prebivalcev in podjetij v izobraževanje, spremljanju požarov na terenu, izmenjavi dobrih praks s partnerji iz Sardinije in Portugalske (CNR Sardinija, Forestale Sardinije, ADAI iz Coimbre) in organizaciji izobraževanj za lokalne operativce v tujini.
ISIG v projektu prevzema tudi vlogo etičnega nadzora nad razvojem novih tehnologij, ki jih razvijajo tehnični partnerji. Njihova naloga je zagotoviti, da bodo nove tehnologije pravno skladne, etične in družbeno sprejemljive.
Vloga ISIG vključuje tudi preučevanje družbene legitimnosti in sprejemljivosti rešitev, ki nastajajo v projektu. Ne ukvarjajo se z meritvami okoljskih parametrov (za to skrbi Univerza v Trstu), ampak s tem, kako skupnosti dojemajo tehnologijo in ali jo sprejemajo kot legitimno.
Primož Božič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!