Simona Skočir
Voditeljica programa
S slovesnim odprtjem so včeraj ob 21. uri v Novi Gorici namenu predali zunanji amfiteater s skoraj 500 sedišči, ki je bil zamišljen že ob izgradnji stavbe gledališča pred 30 leti.
Investicijo je s šestimi milijoni evrov v celoti financiralo Ministrstvo za kulturo, za dokončanje pa bodo potrebovali še 1,5 milijona. Amfiteater bo v letošnjem poletju že gostil preko 20 dogodkov.
Kakor je pred odprtjem dejala direktorica SNG Nova Gorica Mirjam Drnovšček, je poletno gledališče, tako kot gledališko stavbo, že pred tridesetimi leti načrtoval arhitekt Vojteh Ravnikar.
Ko je Nova Gorica dobila naziv evropske prestolnice kulture, sta tedanja direktorica gledališča Maja Jerman Bratec in tedanja podžupanja mestne občine Nova Gorica Damjana Pavlica idejo obnovili, oživili in jo predstavili tedanjemu ministru za kulturo Vasku Simonitiju, ki je nato tudi podpisal prvo pogodbo o gradnji in maja 2022 postavil temeljni kamen.
Prvotni znesek, dva milijona evrov, je od tedaj narasel za natanko trikrat, še milijon in pol pa bodo morali v Novi Gorici dobiti za nakup odrske tehnike in ostale tehnične opreme za amfiteater ter ureditev gostinskega lokala.
Še ne izvedena, a v znesku šest milijonov že upoštevana pa je streha nad odrom, ki jo bodo postavili jeseni, je še dejala Drnovščkova. Načrtovana je tudi spravljiva streha za sedišča, ki pa med dogodki ne bo v uporabi in bo namenjena le zaščiti pred soncem.
Amfiteater ima v kletnih prostorih tudi dve garderobi, v vsaki je tudi ločena manjša garderoba za posameznika, manjše skladišče za stole, s katerimi lahko kapaciteto sedišč povečajo še za sto, toalete in tuši ter soba za inspicienta, tako da lahko amfiteater deluje neodvisno od matične stavbe gledališča z izjemo blagajne.
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je dejala, da je razpršenost kulturne infrastrukture za Slovenijo pozitivna, za podporo skladnemu razvoju in decentralizaciji pa so se na začetku mandata zavezali tudi v vladi. Ob tem je poleg vlaganja v gledališča v Ljubljani omenila tudi prenovo gledališča v Črnomlju.
Ministrstvo za kulturo je v Novi Gorici podprlo tudi obnovo cerkve pri samostanu na Kostanjevici nad Novo Gorico, interpretacijski center 20. stoletja EPIC, ki je prav tako blizu odprtja, prihodnje leto pa bodo prek evropskih razpisov podprli tudi prenovo vile Rafut, je dejala Vrečkova.
Umetniški vodja novogoriškega gledališča v odhodu Marko Bratuš je dejal, da postaja z novim amfiteatrom Nova Gorica poleg Ljubljane in Maribora tretje slovensko gledališko središče. V SNG Nova Gorica pri organizaciji poletnih dogodkov sicer računajo tudi na obiskovalce iz Italije, tako z nadnapisovanjem dogodkov, ki zahtevajo jezikovno razumevanje, kot tudi z organizacijo glasbenih in plesnih prireditev, kjer jezik sploh ni ovira.
Prva v amfiteatru odigrana predstava bi morala biti uspešnica novogoriškega gledališča Realisti, ki je bila zaradi napovedanega slabega vremena odigrana v matični stavbi.
27. in 28. junija sledita premieri predstave 1977 iz cikla Dodekalogija, v juliju, avgustu, septembru in oktobru pa še vrsta gledaliških predstav, koncertov in filmskih projekcij.
Primož Božič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!