Vanja Hvala
Voditeljica programa
V SNG Nova Gorica so v tem tednu predstavili program sezone 2025/26, v katerem je letos šest novih produkcij, ena manj kot običajno.
16. junija bodo ob gledališki stavbi odprli tudi nov zunanji amfiteater, namenjen poletnemu dogajanju. V teku je tudi izbor novega umetniškega vodje, predčasno se s tega mesta poslavlja Marko Bratuš.
Kakor je na novinarski konferenci povedal Marko Bratuš, ki je pred odhodom v Mladinsko gledališče Ljubljana pripravil program nove sezone tudi v Novi Gorici, pri sestavljanju slednjega ne sledi eni rdeči niti, a je kljub temu pri več predstavah zaznati poudarek na »koncu epohe«, koncu nekega obdobja.
Takšen naslov – Konec epohe – nosi tudi ena od načrtovanih produkcij, na katero so v Novi Gorici posebej ponosni, gre za besedilo priznanega hrvaškega pisatelja in dramatika mlajše generacije Dina Pešuta, ki bo na slovenskem profesionalnem odru uprizorjen sploh prvič.
Kakor je dejal režiser Jaka Smerkolj Simoneti, bo besedilo, ki nastaja posebej za novogoriško uprizoritev, na nek način zaključilo trilogijo, katere prvi in drugi del tvorita drami L.U.Z.E.R.J.I. in H.E.J.T.E.R.J.I.
Vsa tri dela, prvo je postavljeno v Zagreb leta 2012, ko se protagonisti želijo od tam izseliti, drugo v leto 2018, ko se vrnejo, tretje pa v leto 2025, govori o isti skupini prijateljev.
»V misli je več epoh,« je dejal Smerkolj Simoneti, »najprej je to epoha odraščanja, vstopanja v svet odraslosti, svet, v katerem se iluzije oziroma sanje za naprej razblinijo. Zaključuje se epoha navidezne prosperitete, nenazadnje pa gre za popis desetletja med 2010 in 2020 ter popkulturnih in sociopolitičnih okoliščin, v katerih so mladi tega obdobja odraščali.«
O sodobnosti bo govorila tudi predstava z delovnim naslovom AKc Sebastijana Horvata in Milana Markovića Ramšaka, ki bo tematizirala idejo akceleracionizma, to je mišljenja, da bi bilo treba družbo odrešiti na ta način, da se jo pošlje čimprej v propad in nato zgradi novo.
Med premiere SNG Nova Gorica v novi sezoni sodi tudi predzadnja predstava Dodekalogije Tomija Janežiča 1982, premiera je načrtovana novembra, bodo pa v decembru v gledališču ponudili tudi ponovitve vseh v Sloveniji produciranih Janežičevih predstav.
V prihodnji sezoni bo premiero na odru SNG NG doživela tudi plesna predstava Poetično telo Michala Rynie in Nastje Bremec Rynia, pri kateri gre za nadaljevanje plesne predstave Prometej, ki je bila na sporedu v letošnji sezoni.
»V Prometeju smo se spraševali o odnosu med bogovi in ljudmi, o tem, kaj človeštvo prejelo od bogov, kako se tem darom razpolaga, torej kaj je Prometej prinesel človeštvu.
V drugem delu pa se bomo spraševali o tem, kaj ta dar sam po sebi pomeni za človeka, torej rast skozi ta dar, dvigovanje zavesti, kulturno-duhovna sfera človeka, v katero lahko šele vstopa s Prometejevim darom in ki ga dela šele človeka,« je o Poetičnem telesu dejala dramaturginja Ana Kržišnik Blažica.
Kot prva predstava nove sezone bo septembra na sporedu premiera Usje se je dalu, pri kateri gre za koprodukcijo z Zavodom Scaramouche. V zavodu so v sklopu projekta evropske prestolnice kulture v zadnjih štirih letih pripravili tri pripovedovalna dramske uprizoritve, katerih osnova so bile zgodbe sedemdesetih pričevalcev o polpretekli zgodovini na Ajdovskem, Goriškem in v Posočju.
Kakor je povedala režiserka Tereza Gregorič, bodo uprizoritev na odru oblikovali bolj situacijsko kot pripovedno, sicer pa gre za komičen preplet zgodb, ki so se dogajale ljudem ob meji – prav ta bo tematska rdeča nit uprizoritve, je dejala Gregoričeva.
Kot zadnja bo maja prihodnje leto na sporedu še predstava klasika svetovne dramatike Antona Pavloviča Čehova Češnjev vrt, ki pa bo v priredbi režiserke Tamare Damjanović zaživel nekoliko drugače, namreč, izvirnemu besedilu bo dodala še »neizgovorjene« misli likov, saj v dramah Čehova ostaja veliko neizgovorjenega, veliko le zamišljenega, ne pa izvedenega, je dejala Kržišnik Blažica.
Poleg programa za odrasle bodo v SNG NG premierno na oder postavili tudi predstavo za otroke in mladino, delo Kekec proti kekcu Boštjana Gorenca – Pižame, ki bo na humoren način protagoniste klasičnega mladinskega dela slovenske književnosti pripeljalo v sodoben čas.
Program lastnih novih produkcij in Dodekalogije Tomija Janežiča v SNG NG dopolnjujejo tudi z izborom gostujočih predstav, med njimi Boj na požiralniku Prešernovega gledališča Kranj, Malomeščansko svatbo SNG Maribor, MGL-jeve Bese, Za narodov blagor Drame Ljubljana in Prebrisane male laži SSG Trst.
Kakor je povedala direktorica SNG NG Mirjam Drnovšček, se še posebej veselijo tudi odprtja novega zunanjega amfiteatra ob stavbi gledališča, za katerega je bil temeljni kamen položen pred tremi leti. Po odprtju bo v amfiteatru stekel tudi letni program gledaliških predstav in filmskih projekcij, je povedala Drnovščkova.
Na razpis za novega umetniškega vodjo sta prispeli dve prijavi, ki ju bo sedaj ocenil strokovni svet gledališča, nato pa se bo med njima odločila za enega, je dejala Drnovščkova. Ker gre za pomočnika direktorja je mandat vezan na direktorjev, Drnovščkovi se sedanji izteče oktobra 2026.
Primož Božič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!