Kristina Ipavec
Voditeljica programa
Na koncu vijugaste poti nas pričaka lepo, urejeno naselje, kjer prebivalci ustvarjajo živahen vsakdan, ki ga bomo danes tudi skupaj spoznali. Ravne se delijo na Gorenje in Dolenje, med seboj pa sta oddaljeni dober kilometer in pol. Najstarejši zapisi, v katerih je vas Ravne omenjena, segajo v leto 1377, predvideva pa se, da je bila naseljena že pred to letnico. V času, ko je to območje spadalo pod italijansko oblast, se vas ni razvijala. Šele po koncu druge svetovne vojne so na tem področju opazni premiki – med drugim je naselje takrat dobilo električno napeljavo in razsvetljavo. Najprej smo se ustavili pri predsedniku Krajevne skupnosti Ravne–Zakriž. Klemen Prezelj nam je povedal nekaj več o sami krajevni skupnosti, katere del je seveda tudi naselje Ravne.
V Ravnah je zelo aktivno tudi Kulturno-umetniško društvo Zora Ravne. Predsednik KUD Zora, Matevž Rijavec, nam je zaupal nekaj več o samem društvu, njegovi preteklosti in aktivnostih danes.
Kot ste slišali za živahno dogajanje v vasi Ravne skrbijo tudi člani Kulturno umetniškega društva Zora Ravne, katerih sekcija so tudi Ravnanske podokničarke. Zanimivo je, da skorajda iz vsake hiše v Ravnah prihaja vsaj ena članica Ravnanskih Podokničark, poznane pa so predvsem po prireditvi Pozdrav jeseni, ki jo v jesenskem času pripravljajo že vse od leta 2007. Več o tem, kako so se oblikovale in kaj vse počnejo, pa Marija Trpin.
Ravne so vas, ki zagotovo navdušujejo obiskovalca tudi zaradi čudovite narave in razgledov, poleg tega pa so domačini izjemno prijazni in gostoljubni. Naša naslednja sogovornica pa vam bo zagotovo poznana, v Ravnah pri Cerknem namreč živi tudi naša sodelavka. Uganete katera? Najbolje, da kar prisluhnemo.
Pot nadaljujemo naprej do gasilnega doma v Ravnah, kjer domuje PGD Ravne. Spoznali bomo gasilce, ki s predanostjo skrbijo za varnost in povezanost krajanov. Nekaj več o njihovem delu nam bosta zaupala poveljnik Tomaž Štremfelj in predsednik društva Luka Pirih.
V nadaljevanju oddaje bomo spoznali domačinko Katarino Tušar, ki v Ravnah živi že vse življenje. Z nami bo delila spomine na svoje otroštvo, odraščanje v tej mirni vasi ter pripovedovala, kako so včasih kmetovali. Ob njeni hiši pa še danes stojijo ostaline starega mlina, kjer so nekoč mleli žito — dragocen spomin na čase, ko je bilo življenje tesno prepleteno z naravo in tradicijo.
Čas je, da raziščemo še podzemlje pod vasjo Ravne pri Cerknem, saj se tam skriva Aragonitna Ravenska jama. Posebnost Ravenske jame, zaradi katere je znana daleč po svetu, je izjemno bogato aragonitno okrasje. Medtem ko so kalcitne sige in kapniki v jamah običajen pojav, krasijo snežnobeli aragonitni kristal le redke jame v svetu. Gre za 352 m dolg splet rovov v treh nivojih, vhodni rov pa se nahaja na 703 m nadmorske višine. Za obiskovalce je danes žal zaprta, zato smo prosili predsednika Jamarskega kluba Srečko Logar Idrija, Tineta Jereba, da nas z besedami popelje v to skrivnostno jamo in predstavi, kaj vse se skriva v njej.
Za konec pa bomo spoznali tudi zakonski par iz Nizozemske, ki ju je pot v Slovenijo prvič pripeljala že leta 1991. Kasneje se je v Slovenijo preselila njuna hči, onadva pa sta si v Ravnah najprej ustvarila počitniški dom. Danes, ko sta upokojena, tukaj živita stalno in sta s svojo prisotnostjo postala del vsakdana te majhne skupnosti. Jos in Brigitte Cornelissen sta z nami delila svojo zgodbo.
Zadnje dve nedelji smo raziskovali vas Ravne pri Cerknem, njeno bogato zgodovino, kulturne posebnosti in življenje domačinov. Spoznali smo številne zanimive zgodbe, tradicije in lepote kraja, ki še danes živi v tesni povezanosti z naravo. Ravne pri Cerknem niso le kraj na zemljevidu, temveč srčna skupnost, ki ohranja svojo dediščino in jo s ponosom prenaša v prihodnost.
Maja Vojska
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!