ZA 360 LET GLASBE, TOVARIŠTVA IN TRADICIJE!

Torek, 29. april 2025

Godbeno društvo rudarjev Idrija, najstarejša tovrstna godba na Slovenskem in med najstarejšimi v Evropi in na svetu, letos zaokroža 360-letnico delovanja. Po podatkih Janka Trošta je idrijska godba začela delovati leta 1665, a vir ni izpričan. Prvi dokumentiran zapis o idrijskih godbenikih je iz Valvasorjeve Slave vojvodine Kranjske iz leta 1689 in govori o slavju v Idriji ob počastitvi zmage habsburških čet nad Turki. Jubilej bo godba ob podpori generalnega pokrovitelja družbe Hidria in generalnega sponzorja Občine Idrija obeležila tudi z jutrijšnjim koncertom in odprtjem razstave.

Kljub svoji častitljivi obletnici je idrijska godba, ki šteje okoli 70 godbenikov najrazličnejših poklicev, po članstvu eden mlajših tovrstnih glasbenih sestavov na Slovenskem, saj je njena povprečna starost le dobrih 31 let. Med njenimi klarinetisti sta tudi oba startostna rekorda godbe; na ta inštrument igrata namreč najmlajša članica, 11 letna Olja Vencelj, in godbeniška legenda Marjan Kogej, ki šteje že 89 pomladi. Idrijska pleh muska, ki jo vodi dirigent Aljoša Deferri, bo letošnjo obletnico proslavila s številnimi dogodki. Na spletni strani Mestnega muzeja Idrija in poobjavljeno na Facebook profilu godbe lahko pod naslovom Idrijska godba-zgodbe posameznikov preberete zgodbe izbranih sedanjih in nekdanjih članov idrijske “pleh muske”. Jutri pa bodo na Mestnem trgu odigrali tradicionalni prvomajski promenadni koncert in odprli urbano razstavo Idrijska godba: 360 let glasbe, tovarištva in tradicije. Predsednica idrijskih godbenikov Nives Koželj Bizjak.

Izjava Nives Koželj Bizjak

Na prvi maj bodo z budnico v praznični dan budili prebivalce Idrije in Sp, Idrije.Junija bodo nastopili tudi na otvoritvi Festivala idrijske čipke, dan kasneje pa v Idriji gostili slovenske pihalne godbe. Proti koncu leta bodo pripravili slavnostno akademijo ter novoletni koncert, ki bo tokrat le v Idriji. Sicer pa bo idrijska godba tudi v jubilejnem letu izpolnjevala svoje glasbeno poslanstvo in bogatila številne pomembnejše javne dogodke na Idrijskem. O njenem pomenu priča tudi dejstvo, da je bilo leta 2013 Godbeno društvo rudarjev Idrija vpisano v Register žive kulturne dediščine pri ministrstvu za kulturo, kar je še eno od priznanj idrijskim godbenikom. 

Metka Rupnik

Foto: fototeka Mestni muzej Idrija




 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
30.04.2025
10°C / 26°C
četrtek
01.05.2025
10°C / 26°C
petek
02.05.2025
9°C / 27°C