PALIATIVA NA PRIMORSKEM

Petek, 25. april 2025

Društvo Obolelih zaradi azbesta je 7. aprila, na svetovni dan zdravja, pripravilo dogodek, na katerem so različni specialisti spregovorili o dveh temah, s katerim se društvo med drugim tudi ukvarja – najprej je bila to mobilna paliativa na Goriškem, katere pobudnik je bilo prav društvo OZA, nadalje pa še ambulanta za izpostavljene azbestu, ki deluje na Golniku, kamor društvo organizira brezplačne prevoze.

Glavni poudarek je bila otvoritev informacijske točke za pravilno razumevanje paliativne oskrbe. Info točka pomeni telefonsko številko, ki bo dostopna 24 ur 7 dni v tednu. Telefon je društvu OZA podarilo društvo Palias in tako se je začelo sodelovanje med tema dvema društvoma, ki sta se povezali preko Škofjeloškega in Cerkljanskega pogorja.

Anže Habjan, predsednik društva Palias, je za naš mikrofon na kratko razložil, kakšne so dejavnosti njihovega društva:

POGOVOR: Anže Habjan, Društvo Palias

Čeprav je telefon simbolično prevzelo društvo OZA, se bodo nanj oglašali, če lahko tako rečemo, v Splošni bolnišnici Nova Gorica. Na prireditvi sta bila prisotna tudi direktor bolnišnice Dimitrij Klančič in Mateja Lopuh, ki je en dan na teden zaposlena v bolnišnici Šempeter. Lopuhova že skoraj tri leta, na pobudo društva obiskuje bolnike na goriškem koncu.

Čeprav je paliativa na terenu pomemben dejavnik, pa bodo v Splošni bolnišnici Nova Gorica poudarek dajali tudi na izobraževanju zdravniškega kadra, ki prav tako s tovrstnimi temami še ni seznanjen, je dejala Mojca Humar, specialistka internistične onkologije in vodja odseka za hematologijo in onkologijo v bolnišnici Šempeter:

POGOVOR: Mojca Humar, specialist internistične onkologije, vodja odseka za hematologijo in onkologijo v bolnišnici Šempeter


Sspregovorili smo o vzpostavljanju mobilne paliative na Goriškem. Že preko tri leta jo izvaja Mateja Lopuh, ki je ena najvidnejših osebnostih na tem področju pri nas.

Po začetni usmeritvi v raziskovalno delo s področja humane genetike v Parizu se je odločila za specializacijo iz anesteziologije in intenzivne terapije. Svoje znanje je dopolnila s šolanjem v Nemčiji s področja paliativne medicine in opravila izobraževanje v Avstriji za pridobitev diplome iz specialnega zdravljenja bolečine.

Na Gorenjskem paliativo izvajajo štirje zdravniki, ki trenutno skrbijo za okrog 150 bolnikov, Lopuhova pa z majhno ekipo, ki ima sedež v Šempetru, oskrbuje še 40 bolnikov na Goriškem in 40 v Posočju.

Pomemben dejavnik paliative na Gorenjskem je tudi društvo Palias, ki je sestavljeno iz prostovoljcev, med njimi so negovalci, prostovoljci za duhovno spremljanje in psiholog. Kakor je dejala Lopuhova, bi radi takšen način sodelovanja vzpostavili tudi na Primorskem, ker je pri paliativi zelo pomembno, da delaš za ljudi, ki so ti blizu.


POGOVOR: Mateja Lopuh



Primož Božič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
30.04.2025
10°C / 26°C
četrtek
01.05.2025
10°C / 26°C
petek
02.05.2025
9°C / 27°C