PISANKA: ZGODOVINSKI POTEP PO ŠEMPETRU

Sreda, 16. april 2025

V naši nedeljski oddaji smo se minuli teden »srečali s preteklostjo«, obiskali smo dve društvi in eno muzejsko institucijo, ki na območju občine Šempeter-Vrtojba negujejo zgodovinski spomin.

Z nami so bili Rok Bavčar iz Goriškega muzeja, Erik David Pipan in Egon Valantič iz Društva Soška fronta ter Alenka Hanžič iz Društva žena in deklet Šempeter.

Predstavili so nam novosti iz njihovega ukvarjanja z zgodovino in dediščino, naše popotovanje pa smo začeli v Vrtojbi pri vojaškem stražarskem stolpu iz obdobja vzpostavitve jugoslovansko-italijanske meje po 2. svetovni vojni. 


Stolp z najmanjšim muzejem v Sloveniji je trenutno zaprt in se prenavlja, kustos etnolog Rok Bavčar iz Goriškega muzeja pa nam je nakazal, kako bo muzej po odprtju izgledal, kaj vse bodo prenovili in kako bo do njega moč dostopati po prenovi.

Muzej v stolpu bo v prihodnjem letu sicer obeleževal 20. obletnico delovanja, več pa v nadaljevanju v pogovoru z Rokom Bavčarjem.

POSNETEK: Vojaški stolp Vrtojba

Ena poglavitnih dejavnosti Društva žena in deklet Šempeter je ohranjanje izročila, predvsem na kulinaričnem in oblačilnem področju, nam je povedala Alenka Hanžič, med drugim pripravljajo posebne šempeterske štruklje, ki so za razlik od običajnih cvrti na olju ali maslu.


Tudi zato so bili kar pravi naslov, ko so v šempetrski osnovni šoli iskali nekoga, da bi za njihove učence obudil preteklost - 8. februarja  letos so tako učencem prve triade predstavili življenje nekoč, tudi s pomočjo avtentičnih predmetov - loncev in drugih kuhinjskih pripomočkov, svetil in orodja.

POSNETEK: Društvo žena in deklet Šempeter

Društvo Soška fronta poleg obilice drugih dejavnosti v Šempetru skrbi za zbirko "Šempeter in okolica med 1. sv. vojno", v katerih je zbran dragocen in na trenutke celo presenetljiv nabor predmetov, povezan s tem zgodovinskim obdobjem.

Še najmanj je pušk, granat in drugega orožja, med drugim pa so mesto v zbirki našli originalni žig korpusa A-O vojske, ki je branil ta sektor, pa razglednica, odposlana znameniti novinarki Alice Schalek, ročno izrisana diploma občine Grahovo ob Bači visokemu avstrijskemu oficirju, če omenimo samo nekatere. 

David Erik Pipan in Egon Valantič ob kotičku s prikazom dela strelskega jarka

Zbirko so v času pandemije popolnoma prenovili, je povedal njen izdelovalec in varuh David Erik Pipan, prav pred kratkim, pred dvema mesecema, pa je dobila še stenske panoje, na katerih so odlomki pričevanj vojakov in civilistov, ki so bili v času 1. svetovne vojne na območju Šempetra.

POSNETEK: Zbirka Šempeter, Društvo Soška fronta

Druga aktivnost Društva Soška fronta, ki pomeni veliko angažiranost članov in je odmevna na tujem, je organiziranje sejma militarij "Srečanje s preteklostjo". Gre za dogodek, na katerem se srečajo zbiralci vojaških in drugih starih predmetov, vredni obiska pa so tudi zaradi udeležbe mnogih skupin, oblečenih v anvtentične vojaške uniforme različnih obdobij, je povedal Egon Valantič.


Na leto pravzaprav priredijo dva tovrstna sejma, enega spomladi, drugega pa tik pred zimo, še ljubše pa je članom društva srečanje zbiralcev na Sabotinu, ki ga priredijo vsako leto septembra. Ta je bolj usmerjen v 1. svetovno vojno, prav tako pa je na njem moč doživeti prizore iz vojne, obenem pa si vodeno ogledati tamkajšnje ostaline.

POSNETEK: Sejem, Društvo Soška fronta


 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
09.05.2025
10°C / 20°C
sobota
10.05.2025
9°C / 22°C
nedelja
11.05.2025
7°C / 23°C