Simona Skočir
Voditeljica programa
V tokratni oddaji Pisanka smo obiskali sončno pokrajino, Kras. Naša pot z Ano Štrancar se je začela v Lipici, kraju, ki je najbolj znan po svoji Kobilarni. Kobilarna Lipica, ustanovljena leta 1580, je ena najstarejših kobilarn na svetu in dom znamenitih lipicancev. Kraj je zgodovinsko povezan s Habsburško monarhijo ter dunajsko Špansko jahalno šolo.
Danes je Lipica kraj bogate tradicije, kjer združujejo vzrejo, dresuro ter izobraževalne in turistične programe. Lipicanec, simbol plemenitosti in elegance, danes ponosno predstavlja evropsko dediščino. Lipica ima bogato zgodovino, ki jo je vredno spoznati. O njej spregovori Tatjana Vošinek Pucer.
Tatjana Vošinek Pucer Lipica 1
Tatjana Vošinek Pucer spregovori tudi o delovanju kobilarne danes.
Tatjana Vošinek Pucer Lipica 2
Na poti od Lipice do Lokev bomo naredimo še kratek postanek v jami Vilenica, najstarejši turistični jami v Evropi.
Vilenico so za obiskovalce odprli že v 17. stoletju. Znana je po svojih čudovitih kapniških tvorbah in podzemnih dvoranah, ki obiskovalce navdušujejo s pravljičnimi podobami, vilami, po katerih je jama tudi dobila ime. Danes je Vilenica pomemben turistični in kulturni kraj, kjer potekajo literarni dogodki, mednarodna srečanja pesnikov ter raziskovanja podzemnega sveta. Z nami je o Vilenici spregovoril Jordan Guštin, predsednik Jamarskega društva.
Vilenica Jordan Guštin
Zaustavili se bomo v naselju Lokev, slikoviti kraški vasi, znani po bogati zgodovini in kulturni dediščini. Vas leži blizu meje z Italijo in je obkrožena s kraškimi polji ter kamnitimi zidovi, ki ustvarjajo edinstven pečat kraške pokrajine. Lokev slovi po utrdbi Tabor iz 15. stoletja, najstarejši še delujoči pršutarni v Sloveniji, ter jami Vilenica, najstarejši turistični jami v Evropi. Obiskovalcem ponuja vpogled v tradicionalno kraško življenje in bogato kulturno dediščino, zaradi česar je priljubljena destinacija za ljubitelje zgodovine, narave in kulinarike.
Več o vasi nam razkrije Robert Mullner.
Robert Mullner o vasi Lokev
Potovanje od Lipice do Lokev v oddaji Pisanka zaključujemo s kulinaričnim doživetjem v pršutarni. Pršutarna Lokev na Krasu je ena najstarejših v Sloveniji, kjer že desetletja izdelujejo kraški pršut po tradicionalnih receptih. Edinstveno kraško podnebje z značilno burjo ustvarja vrhunski pršut, ki združuje okus in dediščino tega območja. Danes pršutarna privablja obiskovalce z možnostjo ogleda in degustacij, kjer lahko spoznate kraško kulinariko in obrt, ki se prenaša iz generacije v generacijo.
Več Sara Poteko, vodja pršutarne Lokev.
Sara Poteko, pršutarna
Z obiskom pršutarne Lokev, o kateri boste v prihodnjih dneh še veliko slišali, zaključujemo današnje potovanje od Lipice do Lokev. Na ta del Krasa se bo Pisanka kmalu spet vrnila, saj že načrtujemo obisk Škocjana. Današnjo oddajo je pripravila Ana Štrancar, prihodnjo nedeljo pa bomo na pot krenili z Majo Vojska.
Ana Štrancar
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!