Maja Petrovčič Rupnik
Voditeljica programa
V Zagraju so se včeraj s slovesnostjo poklonili 1023-im izgnancem, ki jih je iz tamkajšnje železniške postaje nemška vojska po požigu Branika, Komna in okoliških vasi 15. februarja 1944 v eni sami noči deportirala v Nemčijo. Kakor pravijo v Društvu izgnancev Severna Primorska so ti dogodki še premalo osvetljeni.
Kulturni program sta oblikovala Ženska vokalna skupina Danica z Vrha svetega Mihaela in pevski zbor krajevne organizacije Združenja borcev za vrednote NOB iz Šempetra.
Kakor je povedala predsednica Društva izgnancev Severna Primorska Dora Levpušček, ostaja spomin na v Italijo in Nemčijo deportirane Slovence ob drugih medvojnih dogodkih nekoliko v ozadju
Izgnanci tako še nimajo lastnega spomenika, čeprav je šlo za visoke številke, 60.000 Slovencev in Istranov je izgnala, internirala ali kako drugače premestila Kraljevina Italija, v nemških taboriščih, delovnih in uničevalnih, se jih je znašlo 80.000.
Program pred vhodom v prostore nekdanjega taborišča v Zdravščini
Čeprav so 80. obletnico največje okupatorjeve represalije na Primorskem, požig Branika, Komna in okoliških vasi, z veliko slovesnostjo letos že obeležili, so tedaj še živečim izgnancem obljubili, da jih znova zberejo v Zagraju, je dejala Dora Levpušček. Iz Branika je tako v Zagraj pripeljal poseben avtobus, v društvu pa se tudi drugače trudijo spominjati na tovrstne dogodke:
Na prireditvi so poleg župana občine Zagraj Marca Vittorija in predsednika društva izgnancev iz Tržiča Libera Tardiva spregovorila tudi novogoriški župan Samo Turel in podpredsednik krajevne skupnosti Branik Matevž Vidmar, ki je dejal, da srečanje z zgodbami izgnancev mrtvi črki na papirju vdihne življenje:
Pred slovesnostjo v Zagraju so v Društvu izgnancev Severne Primorske položili tudi venec na spomenik ob nekdanjem koncentracijskem taborišču v bližnji Zdravščini.
Župan občine Zagraj Marco Vittori, predsednica Društva izgnancev Severna Primorska Dora Levpušček in predsednik Društva izgnancev iz Tržiča Libero Tardivo pred spomenikom taborišču v Zdravščini z verzi Ljubke Šorli.
Primož Božič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!