Neža Vončina
Voditeljica programa
Dobrodošli v novi nedeljski Pisanki, v kateri s pomočjo Ane
Štrancar in gostov nadaljujemo pot med posoškimi slapovi in drugimi zanimivostmi.
Danes se bomo ponovno usedli na kolo, nadaljevanje poti pa pričeli malce dlje od Vrsnega, v Doljah pri Grofovi vodi.
Grofova voda je manj znan zdravilni izvir v naravnem okolju, kjer voda izvira iz podzemnih virov ali kraških struktur. Izvir je zaradi podrtih dreves in hudo poškodovane poti žal trenutno nedostopen. Grofova voda pa sicer prispeva k lokalnemu vodnemu ekosistemu in ima pomembno vlogo v naravnem ravnotežju tega območja.
Več o Grofovi vodi pa Jože Munih, ki je izmeril njeno energijsko vrednost, opisal pa jo je tudi v svoji knjigi Zdravilni izviri na Tolminskem.
POSNETEK JOŽE MUNIH GROFOVA VODA
Našo nedeljsko Pisanko, pa že nadaljujemo s kolesom skozi Dolje, preko Zatolmina, do parkirišča pred pred Tolminskimi koriti. Od tu dalje jo bomo mahnili peš, do vhoda v Tolminska korita.
Tolminska korita so pravi čudež narave. Gre za naravno sotesko, skozi katero teče reka Tolminka. Območje je znano po svojem geološkem oblikovanju, kjer voda skozi dolga leta erozije oblikuje globoke razpoke in soteske v kamnini. Tolminska korita so priljubljena destinacija za obiskovalce, ki želijo raziskovati naravo in uživati na sprehodu ob reki.
Številne zanimivosti Tolminskih korit pa je Ani Štrancar zaupala Mija Kokošin s Turistično informacijskega centra Tolmin.
POSNETEK MIJA KOKOŠIN TOLMINSKA KORITA
V nedeljski Pisanki še vedno kolesarimo v okolici Tolmina. Iz Tolminskih korit se bomo vrnili v Zatolmin in samo mesto Tolmin. Ustavili se bomo v Tolminskem muzeju.
Tolminski muzej ponuja zbirke, ki prikazujejo zgodovino, kulturo in dediščino regije. S svojim delovanjem muzej služi kot izobraževalna in kulturna institucija za obiskovalce, ki želijo bolje razumeti zgodovinski in kulturni pomen Tolminskega območja.
Številne zanimivosti je z nami delil Tadej Koren, direktor Tolminskega muzeja.
POSNETEK TADEJ KOREN MUZEJ TOLMIN
Današnja Pisanka raziskuje divjo naravo in druge zanimivosti v okolici Tolmina. Po obisku Tolminskega muzeja je k Ani ponovno prisedel Daniel Rojšek, geograf, jamar, naravovarstvenik, ljubitelj narave ter strokovnjak za področje Soče. Tako kot smo oddajo pretekli teden pričeli s serijo slapov, jo bomo danes tudi zaključili. Najprej pa naj bo Rojšek popeljal v skrivnost raziskovanja slapov.
Sedaj, ko smo zvedeli veliko o slapovih, se bosta gostiteljica Ana Štrancar in Danijel Rojšek podala še k enemu slapu. To je slap Beri v bližini Poljubinja. Slap Beri ima sicer nizek vodostaj, vendar njegov padec meri kar 40 metrov.
POSNETEK DANIJEL ROJŠEK SLAP BERI IN KONEC
Avtor: Ana Štrancar
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!