ITALIJANSKI IN SLOVENSKI SINDIKATI NA TRADICIONALNEM PREDPROVOMAJSKEM SREČANJU O ODPRTIH TEŽAVAH

Sreda, 01. maj 2024

V Rožni Dolini pri Novi Gorici so se v ponedeljek že tradicionalno srečali predstavniki slovenskih in italijanskih sindikatov, ki delujejo na obmejnem območju. Sodelovanje med sindikalnimi organizacijami iz obeh držav ima dolgo zgodovino, Medregijski sindikalni svet Furlanija-Julijska krajina/Slovenija bo 18. julija letos obeleževal 30 let delovanja.

Medregijski sindikalni svet FJK/SLO sestavljajo trije italijanski regijski sindikati in dva slovenska sindikata, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Konfederacija sindikatov 90. Delo sveta se dotika predvsem vprašanj, ki zadevajo delavce s stalnim prebivališčem v drugi državi, na ponedeljkovem sestanku pa so izpostavili tudi pomembnost prihajajočih evropskih volitev.

Srečanje pred prvim majem vsako leto pripravijo v drugem obmejnem kraju, Rožno Dolino so letos izbrali zato, ker je blizu kraju, kjer sta tedanji italijanski in slovenski premier Romano Prodi in Anton Rop odštevala sekunde od vstopa Slovenije v Evropsko unijo in največje širitve slednje od njenega nastanka.

Pred 20-imi leti je bilo v zraku veliko upanja, da bo poslej življenje za prebivalce ob meji lažje, je povedal predsednik Medregijskega sindikalnega sveta Roberto Treu, vendar vsaj na področju dela temu še ni tako, dodaja Volf:

Večina dela sindikatov se dotika čezmejnega dela, Slovencem, ki delajo v Italiji, še vedno ni priznana pravica do univerzalnega družinskega dodatka, ker ga ne izplačujejo delavcem brez stalnega prebivališča v državi. Ena od rešitev bi lahko bilo vzpostavitev posebnega obmejnega območja, kjer bi bile delavcem obeh držav priznane iste pravice, ne glede na državo bivanja, je dejal predsednik Medregijskega sindikalnega sveta Roberto Treu.

Dobro bi bilo vzpostaviti tudi povezavo med državnimi institucijami socialnega in pokojninskega zavarovanja, denimo ZPIZ-om in italijanskim pokojninskim zavodom. Ena od perečih težav je bilo denimo neizplačevanje italijanskim pokojnin slovenskim delavcem, ki so jih ti čakali tudi po dve leti.

Kakor so dejali na srečanju, se je na področju povezovanja med Slovenijo in Italijo zgodilo že mnogo, med očinami Šempeter, Nova Gorica in Gorica deluje Evropsko združenje za teritorialno povezovanje, Gorica in Nova Gorica pripravljata evropsko prestolnico kulture, storjenega je bilo že mnogo, da bi se normaliziralo stanje, ki so ga tu pustili dogodki 20. stoletja.

Covid in migrantska kriza sta sicer območje, na kateri smo na mejo že skoraj pozabili, znova razdelila, Treu je opozoril, da mejni nadzor obstaja in ostaja, kljub temu, da je njegova učinkovitost zelo vprašljiva. Gre za kršitev enega od temeljnih načel EU, prostega prehoda blaga in storitev, je opozoril Treu.

Pred evropskimi volitvami so predstavniki sindikatov opozorili tudi na to, da si v prihodnosti želijo močne, avtonomne in povezane Evropske unije, ki bo na zunaj delovala kot vodilni akter v regiji, na znotraj pa zagotavljala kakovostno in dostojno življenje svojim prebivalcem.

Izziv, da ne rečemo grožnjo za delavske pravice pomeni tudi nekritična in nepremišljena uporaba delavcev iz tretjih držav, je dejal predsednik Konfederacije sindikatov 90 Damjan Volf, pri čemer morajo sindikati ostati branik delavskih in človeških pravic. Pri tem državo razumejo kot garancijo za dosego tripartitnega socialnega dialoga, vendar v tem trenutku Ekonomsko socialni svet pri nas ni zasedal že od julija 2023

Irena Jaklič Valenti, vodja območne enote Zveze svobodnih sindikatov Slovenije za Primorsko in Notranjsko je opozorila tudi na naraščajoče življenjske stroške, ki vedno več Evropejcev efektivno porivajo proti revščini.

Michele Berti iz konfederacije sindikatov UIL je dejal, da je izkušnja obmejnih delavcev tista, ki po kateri se meri uspešnost delovne mobilnosti in glede na dosedanje izkušnje še nismo prav daleč.

Težave čezmejnega delavstva pomaga reševati tudi Patronat INCA Slovenija, ki že več kot tri desetletja ponuja roko pri reševanju zagat upokojencev in čezmejnih delavcev. Začelo se je s pokojninami nekdanjih italijanskih vojakov in Primorcev, ki so med vojnama živeli v Kraljevini Italiji, danes pa pri njih pomoč iščejo predvsem nekdanji čezmejni delavci, je povedal predsednik in pobudnik Patronata Jadran Čalija.

IZJAVA: Jadran Čalija 1

Pomoč je pri njih v tem času poiskalo okrog 6000 ljudi, je dejal, prosilci pa prihajajo iz obeh strani meje, torej tudi Italijani, ki so delali v Sloveniji:

IZJAVA: Jadran Čalija 2

Zaradi vse večjega števila ljudi, ki so potrebovali pomoč in kakovostne, strokovne storitve, je Patronat INCA s sedežem v Kopru sčasoma razširil svojo dejavnost v Sežano, Ajdovščino, Postojno, Tolmin in Ilirsko Bistrico.




Primož Božič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
17.05.2024
14°C / 22°C
sobota
18.05.2024
11°C / 24°C
nedelja
19.05.2024
12°C / 25°C