V oddaji Pisanka smo se podali na Tolminsko, v vasico blizu Tolmina – Poljubinj. Ko se iz Tolmina odpeljemo v smeri Mosta na Soči, se nam kmalu iz Tolmina na levi odpre pogled na poljubinjsko polje, na robu vasi stoji tudi industrijska cona Poljubinj. Gručasta vasica leži tik pod stenami nekaj čez 1000 m visoke vzpetine Kobala, priljubljenega vzletišča jadralnih padalcev. Skozi vas teče tudi potok Godiča, ki v svoji zanimivi soteski pol ure hoda iz vasi na ogled ponudi tudi naravno znamenitost – slap Beri.
Poljubinj je danes mlada in živahna vas, ki šteje približno 500 prebivalcev. Že od nekdaj je tu doma tudi kultura, ponosni pa so tudi na svojo bogato kulturno dediščino. Ker se bliža maj, bomo oddajo še posebej posvetili šempavskim pirhom in z njimi povezanim praznikom šempavom, ki ga Poljubinjci pripravljajo vsak prvi majski vikend.
Pisanje šempavskih pirhov je običaj, ki je pred leti že skorajda utonil v pozabo, a ga je po pripovedovanjih starejših domačink ponovno aktivno obudila naša prva sogovornica Danica Krivec, ki je za svoje sedaj že 40-letno delo prejela tudi občinsko nagrado. Preučila je običaj pisanja pirhov, ponovno obudila tudi vaški praznik šempav, s katerim je bilo pisanje pirhov tesno povezano, že desetletje pa so šempavski pirhi vpisani tudi v register žive kulturne dediščine.Zanimanje za poljubisnke šempavske pirhe je z leti postalo tako veliko, da se je leta 2006 pod njenim vodstvom zbrala skupina žensk, ki so se naučile pisanja šempavskih pirhov in začele ta običaj predstavljati tako doma kot po drugih krajih, danes pa redno sodelujejo tudi na raznih razstavah in prireditvah. Pod Daničinim vodstvom so bile organizirane tudi številne delavnice, s čimer bi radi poskrbeli, da običaj ne bo ponovno utonil v pozabo.
Praznik šempavskih pirhov je povezan s cerkvico sv. Pavla, ki je nekoč stala na Žabijskem vrhu. Danes pa se Poljubinjci priporočajo sv. Marku, saj cerkev, posvečena njemu, še vedno stoji v bližini vasi. Njena zgodovina je zanimiva, prav v zadnjem času je bila tudi sveže obnovljena, ponovna blagoslovitev pa jo čaka prihodnjo nedeljo. Več o zgodovini cerkve nam je povedala Tatjana Melink.
Uvodoma smo že omenili, da je Poljubinj kulturna, predvsem pa tudi pevska vas. Kar nekaj pevskih sestavov pa tudi ansamblov je v vasi delovalo oziroma deluje še danes, tudi eden najštevilčnejših zborov zgornjega Posočja – Moški pevski zbor Poljubinj, ki letos obeležuje tudi 40 let delovanja. Pogovarjali smo se s predsednikom Danilom Lebanom.
Posnetek Danilo Leban
V Pisanki smo danes spregovorili o vasici Poljubinj, predvsem o prazniku šempav, ki ga bodo obeleževali prihodnji konec tedna in o z njim povezanih običajih. Prej smo tudi omenili, da je Poljubinj glasbena vas, Andrej in Andreja Leban sta v njej odprla celo glasbeno šolo, že vrsto let pa tudi skupaj igrata v ansamblu Palbin. Andreja smo kot predsednika krajevne skupnosti za konec še povprašali, kako tečejo priprave na letošnji šempav oziroma kaj bodo pripravili ob letošnjem prazniku.
Naslovna fotografija: Poljubinj
Simona Skočir
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!