Vanja Hvala
Voditeljica programa
V tokratni oddaji Pisanka bomo ponovno raziskovali lepote dveh občin, in sicer Cerkljanske in Idrijske. Svoje popotovanje bomo začeli na Straži in se po manj znani, a zanimivi poti odpravili preko Masor do Idrijskih Krnic. Začeli smo na Kmetiji Želinc, prvi znani zapisi o posestvu segajo v konec 14. stoletja. Kmetija prehajala iz roda v rod, vsaka generacija je na njej pustila svoj pečat. Turistična kmetija, ki leži na stičišču treh dolin sestavlja stara kmečka hiša, katere gradnja sega vse v leto 1814 in še dlje, ter obokan hlev s skednjem, ki se uporablja še danes. Kmečki turizem dopolnjuje velik kozolec - toplar, v katerem se je nekdaj sušilo seno, danes pa se vanj v večini pospravljajo kmečka orodja. Med nasadom starih jablan je svoj prostor dobil hišni čebelnjak. Domačija resnično daje občutek domačnosti in z odprtimi rokami sta nas sprejela tudi Urša in Jernej Brus.
Oddajo nadaljujemo naprej iz Straže, v Grepiše pa vse do Masor. Tam še samevajo posamezne kmetije, kjer so s trdnim delom skozi stoletja vztrajale številne generacije. Za Masore bi lahko rekli, da so »tako blizu, a vendar daleč od sveta«. Domačinka Mojca Kavčič pravi, da so prebivalci Masor že od nekdaj trdoživi, a predvsem srčni ljudje. Kar dokazuje tudi sama, saj šteje že več kot 80 let pa vseeno z ljubeznijo plete čudovite pletenine, ki jih največkrat podari. Z njo smo se sprehodili skozi njene spomine na Masore.
Pot iz Masor nadaljujemo naprej, kjer se med dolinami Kanomljice in Idrijce na nadmorski višini okoli 1000 metrov razprostira Krniška planota. Idrijske Krnice so razpotegnjena hribovska vas, z domačijami, posejanimi po razgibanem svetu in na planoti lahko doživite skoraj neokrnjeno naravo in v njej sledove človeških rok. Naša prva postojanka bo Hiška na Griču, posebna turistična hiška, ki omogoča pobeg iz vsakdanjega sveta in resnično daje občutek, da smo sredi narave. V neposredni okolici hiške stojijo trije podzemni objekti iz časa italijanske okupacije in so del tako imenovanega Alpskega zidu, italijanskega utrdbenega sistema, ki se je raztezal od francoske do takratne jugoslovanske meje. V enem od teh bunkerjev so v začetku leta uredili tudi savno, ki je na voljo tudi zunanjim gostom. O zgodbi hiške pa njena lastnica Katarina Kenda.
Še naprej se bomo mudili v Idrijskih Krnicah, kjer raziskujemo čudovite razglede in pestro lokalno ponudbo. In za konec bomo obiskali kar dve kmetiji, ki ležita neposredno ena ob drugi, a kot pravijo se med seboj odlično dopolnjujejo in si pomagajo. Na kmetiji Pr Krnčanu oziroma Kmetiji na Krnicah se lahko pohvalijo z dolgoletno tradicijo kmetovanja in s pridelavo okusnih mlečnih izdelkov. Staran trdi sir Krnčan je pravi posebnež izdelkov Kmetije na Krnicah izdelan iz polnega surovega kravjega mleka po načinu tolminca. Janez in Agata Lapanje sta peta generacija gospodarjev na kmetiji, a tokrat sta nalogo predstavitve kmetije zaupala sirarju Juretu Vončini.
Naša zadnja postojanka je tokrat Kmetija Pr’ Kendu, kjer domuje družina Prezelj. Osnovni dejavnosti sta prireja kakovostnega mleka in pridelava le tega v različne izdelke. Na kmetiji bivajo in delajo štiri generacije, kot pravijo, so glavni dejavnik pri izdelavi kakovostnih mlečnih dobrot, brez dvoma živali, zato se trudijo, da na prvo mesto postavijo njih ter njihovo počutje. Več pa gospodarica Katica Prezelj.
Preden zapustite Idrijske Krnice pa vam svetujemo, da se ustavite še pri Cerkvi svetega Florjana, ki je bila zgrajena po idejni zasnovi arhitekta Cveta Kodra in jo krasita mozaika patra Ivana Mraka Rupnika. V Krnicah pa velik poudarek dajejo tudi na oživljanju tradicije, kar dokazujejo tudi z vsakoletnim etnološko-turistično prireditvijo Oglarski praznik, kjer obujajo skoraj pozabljeno znanje kuhanja oglja. Vsekakor vam svetujemo, da se podate raziskovati te kraje, od Straže do Idrijskih Krnic se nahaja veliko lepega in zanimivega, vsekakor je to dobra ideja za izlet. Pridružite se nam tudi naslednjo nedeljo, ko bomo raziskovali lepote naših krajev.
Maja Vojska
Foto: Hiška na griču, Kmetija Kenda, Kmetija Želinc,Kmetija na Krnicah (Naslovna fotografija)
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!