Vanja Hvala
Voditeljica programa
„Upravljanje z divjadjo obsega načrtovanje, ohranjanje, trajnostno gospodarjenje in spremljanje stanja divjadi. To zagotavlja ekološke, socialne in gospodarske funkcije divjadi ter njenega življenjskega okolja“.
Tako upravljanje z divjadjo razlagajo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ter dodajajo, da je nosilec načrtovanja in spremljanja stanja divjadi Zavod za gozdove Slovenije, ki pripravi in izdela predloge dvoletnih lovsko upravljavskih načrtov območij. Usmeritve, ki jih določajo načrti, so napisane na podlagi smernic desetletnih gozdnogospodarskih in lovsko upravljavskih načrtov območij.
Zavod za gozdove Slovenije, območna enota Tolmin, je v zadnjih tednih tako pripravil nov lovsko upravljavski načrt za upravljanje z divjadjo za letošnje in prihodnje leto, in sicer za triglavsko in zahodno visoko kraško območje. Glede na postopek priprave je osnutek načrta pred kratkim predstavil tudi na dveh javnih razpravah v Tolminu in Idriji, kjer so predvsem na eni strani lovci in na drugi kmetje imeli kar nekaj pripomb.
Kot kažejo podatki, se je v zadnjih dveh letih močno povečal obseg škode zaradi jelenjadi, ki je po povzročeni škodi prvič prehitela divjega prašiča. Tudi zato nov dvoletni načrt za obe lovsko upravljavski območji predvideva povečan odvzem jelenjadi, kakor sta v sredini središčni oddaji pojasnila Edo Kozorog in Peter Razpet iz tolminske enote Zavoda za gozdove Slovenije.
Na fotografiji: eden iz med tropov jelenov v Policah
Foto: Mirko Schwery
Simona Skočir
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!