Simona Skočir
Voditeljica programa
Tokratno Pisanko smo pripravili v duhu današnjega praznika, saj nas bo tokrat naša pot popeljala med jaslicami po različnih krajih na severnem Primorskem.
Jaslice so nepograšljiv del božičnega praznovanja, saj ponazarjajo svetopisemsko zgodbo Jezusovega rojstva. Prihodnje leto bomo obeležili 800-letnico prve postavitve živih jaslic, ki jih je leta 1223 postavil sveti Frančišek v vasi Greccio v Srednji Italiji. Zelo verjetno so jaslice z upodobljeno sveto družino in angelci ter s pastirci in ovčicami postavljali že pred tem časom, sveti Frančišek pa je s svojo postavitvijo živih jaslic krepko pospešil in razširil tudi postavljanje upodobljenih jaslic. Na Slovenskem so prvi postavili jaslice v Gornjem Gradu, zatem pa leta 1644 jezuiti v cerkvi sv. Jakoba v Ljubljani. V njih so postavili poldrugi meter visoke skulpture, kipe, ki so v zaporednih različnih prizorih predstavljali božične skrivnosti.
Dandanes jaslice po cerkvah in v številnih domovih predstavljajo središče praznovanja božičnih praznikov. Vse več pa je tudi krajev, kjer postavljajo žive jaslice. Tako je tudi v Kanomlji, najbolj razpotegnjeni dolini v idrijski občini. Prebivalci Kanomlje so žive jaslice prvič pripravili leta 2011, ko so jih uprizorili v in pred cerkvijo v Spodnji Idriji, od leta 2015 pa jih uprizarjajo pred staro osnovno šolo v Srednji Kanomlji. V organizaciji krajevne skupnosti in domnačega turističnega društva je tako ali drugače vsa dolina vključena v pripravo in izvedbo teh živih jaslic. Marijo in Jožefa, pastirce in angelčke poiščejo med krajani, živali pa v hlevih po Kanomlji. Jutri, 26. decembra, ob 17.30 na ogled živih jaslic vabijo vse, ki si želite s to svetopisemsko zgodbo polepšati božične praznike. Kaj so pripravili, v pogovoru z Metko Rupnik pojasnjuje predsednica Turističnega društva Kanomlja Tanja Velikanje.
Pogovor: Tanja Velikanje žive jaslice v Kanomlji
V znamenju jaslic pa je tudi Cerkno. Rokodelsko društvo Driklc je že tretje leto zapored pred cerkvijo svete Ane postavilo velike jaslice, ki jih je izdelala skupina njihovih rokodelcev.
Letošnja novost pa so najrazličnejše jaslice, ki jih člani društva razstavljajo po lokalih v središču Cerknega. Ljubitelje lepih, unikatnih izdelkov izpod rok cerkljanskih rokodelcev pa vabijo v prostore Cerkljanskega muzeja, kjer se predstavljajo s svojimi rokodelskimi izdelki, ki so nastali v letošnjem letu. Več izveste v pogovoru z Markom Obidom, pšredsednikom rokodelskega društva Driklc. Pogovarjala se je Metka Rupnik.
Jasličar Vili Kobal iz Ajbe že skoraj 30 let na ogled postavlja zanimive in edinstvene mehanične oziroma gibajoče se jaslice, v katerih za pogon najrazličnejšega orodja in strojev prek vrste prenosov skrbijo električni motorčki.
Z izjemnim občutkom za podrobnosti izdelane jaslice seveda niso nastale naenkrat, Vili je prek let dodajal stavbe in stare obrti, ki so bile nekoč stalnica v naših krajih. Poleg osrednjega dela jaslic, betlehemske votline s sveto družino, namreč več kvadratnih metrov veliko površino napolnjujejo stroji in obrtniki predindustrijskega obdobja.
Poleg teh so z veščo roko in očesom izdelane tudi stavbe, vključno z velikim gradom, ki se pne nad jasličnim naseljem.
Za ogled edinstvenih jaslic v Ajbi na hišni številki 15 se je priporočljivo predhodno najaviti Viliju na številki 041 280 743 oziroma Nevi na številki 041 437 247. V nadaljevanju pa vam za predokus tega, kar vas čaka pri Viliju, v poslušanje ponujamo pogovor, ki ga je pripravil Primož Božič.
Jaslice v Ajbi si lahko ogledate vse do svečnice. Jasličarstvo je živo tudi drugod na severnem Primorskem.
Vipavska dolina zadnja leta postaja prava dežela jaslic, kajti jaslice ne krasijo le domov temveč vsako leto krasijo tudi mnoge ulice in priljubljene poti. Z jaslicami odete so tradicionalno tako ulice Vipave Zemona, Gradišč nad Vipavo, Lož, Goč ter še drugih okoliških vasi. Domačini so jaslice postavili pred številne pragove, okna, na vrtove, skratka povsod, kjer so našli prostor. Vsako leto je samo v bližini mesta Vipave postavljenih preko 100 jaslic različnih tehnik in materialov. Še več o jaslicah v Vipavi z našo naslednjo sogovornico, domačinko in lokalno vodnico Jano Kete.
Kot je že naša prejšnja sogovornica omenila, so se z jaslicami na vipavskem odele tudi mnoge vasi. Nič drugače ni v vasi Lože, ki ima poleg praznične podobe tudi čudovite jaslice. Izvirne vinogradniške jaslice v naravni velikosti so postavljene na domačem vrtu vinogradniške kmetije Benčina, ki so nastale na pobudo gospodarja in vinarja Dušana Benčine. Benčinovi vinogradniške jaslice razstavljajo že dobro desetletje, ob sveti družini je zbranih še mnogo drugih likov, ki prikazujejo kmečke običaje na Vipavskem.
Liki oziroma figure so veliki do meter osemdeset centimetrov in delujejo zelo realistično. Še več o vinogradniških jaslicah na vinogradniški kmetiji Benčina pa z našim naslednjim sogovornikom, gospodarjem Dušanom Benčino.
Pogovor o jaslicah pri Vina Benčina
V današnji Pisanki smo vas popeljali med jaslicami po različnih krajih na severnem Primorskem. Vabimo vas, da kaj od predstavljenega podoživite tudi sami in jih obiščete.
Pozdrav do naslednje nedeljske Pisanke.
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!