Simona Skočir
Voditeljica programa
V Pisanki se v tem tednu odpravljamo v Benečijo, natančneje v Špeter in Čedad, kjer že desetletja delujejo različne slovenske organizacije, poleg njih pa tudi večstopenjska dvojezična šola.
Naša prva sogovornica bo Margerita Trušnják, sodelavka obeh najstarejših kulturnih društev na tem območju, Kulturnega društva Rečán in Kulturnega društva Ivan Trinko.
V tem tednu, v sredo, 14. decembra, društvi skupaj prirejata večji kulturni dogodek, na katerem bosta predstavili dve publikaciji, ki sodita med njihove redne izdaje: Trinkov koledar in stenski koledar, ki ga že vrsto let izdajajo pri Rečánu.
To društvo je pred skoraj 30-imi leti obudilo božično tradicijo, ki jo imenujejo 'božična devetíca' in jo bodo letos v okrnjeni obliki prikazali v vasi Selce.
David Klodič nam je v nadaljevanju na Dvojezični večstopenjski šoli Pavla Petričiča v Špetru predstavil njihovo delovanje, predvsem povezovanje s slovenskimi društvi v zamejstvu pa tudi slovenskimi šolami, ne le obmejnimi, temveč tudi tistimi v notranjosti države.
Dvojezična večstopenjska šola v Špetru
Nazadnje pa smo se ustavili še pri Mihi Korenu, tajniku in soustanovitelju Planinske družine Benečije, ki je letos obeleževala 30. obletnico delovanja. Gre za zamejsko društvo, ki pozornost usmerja predvsem na tista področja, kjer živijo Slovenci v Italiji, njihova matična gora pa je seveda Matajur z njihovo planinsko kočo.
Primož Božič
Naslovna fotografija: Dom na Matajurju, PD Benečije
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!