V BRDIH S PILOTNIM PROJEKTOM NADZOROVALI GIBANJE IN ŠTEVILO ŠKODLJIVCEV

Nedelja, 25. september 2022
V Goriških brdih se v teh dneh zaključuje pilotni projekt spremljanja škodljivcev v vinogradih s pomočjo storitve Trapview. Gre za rešitev slovenskega podjetja EFOS, ki ga obširno uporabljajo v tujini, na slovenskih tleh pa je bil prvič uporabljen v tem projektu, ki je potekal od marca lani do septembra letos.

Storitev Trapview je razvilo podjetje EFOS in vsebuje postavitev fizičnih pasti za škodljivce, ki poleg števila slednjih merijo tudi temperaturo in relativno vlago. Zbrani podatki, obdelani s pomočjo umetne inteligence in strojnega učenja, so nato na pametnih napravah prikazani uporabniku, ki na njihovi podlagi izve, kdaj, kje in kako velik bo pritisk škodljivcev.

Kakor nam je povedal Uroš Kravos, vodja pilotnega projekta, so storitev pričeli razvijati v letu 2010 in je sedaj zaščitena z evropskim patentom, s čimer jim je priznana svetovna unikatnost rešitve.

IZJAVA: Uroš Kravos 1
je o začetkih razvoja povedal Kravos. Sistem deluje tako, da vsaka past enkrat dnevno osrednjemu programu pošlje podatek o številu ujetih škodljivcev, poleg tega pa v petminutnih razmakih sporoča temperaturo in vlažnost. Algoritem, ki so ga prav tako razvili sami, nato iz teh vhodnih podatkov izdela napoved gibanja populacij škodljivcev, razlaga Kravos.

IZJAVA: Uroš Kravos 2
Pilotni projekt je v Brdih pokazal na ustreznost takšnega nadzora škodljivcev, postavili so sicer 24 pasti, po njihovih izračunih pa bi jih zaradi razgibanosti terena za popoln nadzor in natančne napovedi tudi za mikrolokacije morali imeti med 120 in 130. Kakšni pa so bili izsledki?

IZJAVA: Uroš Kravos 3
Cilj vzpostavitve takšnega sistema je torej tarčno usmerjena aktivnost zatiranja škodljivcev, ki pa je brez aktualnih podatkov s terena nemogoča. Uspešno ga sicer že tržijo na treh evropskih in treh svetovnih trgih, pove Uroš Kravos, na stari celini so to Francija, Italija in Španija, v svetu pa Brazilija, Severna Amerika in Avstralija.

IZJAVA: Uroš Kravos 4
Kakor je na koncu še povedal Uroš Kravos, njihov sistem uporabljajo tudi na ogromnih, več tisoč hektarjev velikih poljedelskih površinah, kjer mreža njihovih pasti pride še bolj do izraza. Vendar, dodaja, je tudi vinorodni okoliš, kot so Goriška brda, že dovolj velik, da izkazuje prednosti mreženja takih naprav v enoten sistem napovedovanja gibanja škodljivcev.    

Primož Božič

Foto: EFOS

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
29.03.2024
9°C / 19°C
sobota
30.03.2024
8°C / 22°C
nedelja
31.03.2024
10°C / 18°C