POLETNI ODDIH V HLADU NOTRANJSKIH GOZDOV

Ponedeljek, 18. julij 2022

Na poletno sončno nedeljo se bomo hladili v senci kraških dolin in notranjskih gozdov. V oddaji Nedeljska Pisanka se namreč odpravljamo na Rakek in v Rakov Škocjan. Rakek je gručasto naselje v občini Cerknica in šteje nekaj več kot dva tisoč prebivalcev. Leži ob vzhodnem robu rakovške uvale, ob cesti Unec-Cerknica. Pestro življenje se je okrepilo z izgradnjo železnice leta 1857, saj je prav železniška postaja na Rakeku bila glavna za izvoz lesa iz notranjskih gozdov. Med obema svetovnima vojnama je bil Rakek obmejen, gosto naseljen kraj s sodiščem in meščansko šolo ter je predstavljal pomembno središče dogajanja na Notranjskem. Čeprav danes tam ni več sodišča, banke in nekaterih drugih javnih ustanov in morajo domačini številne opravke urejati v Cerknici, imajo v kraju osnovno šolo s približno tristo učenci, glasbeno šolo, pošto, nekaj trgovin, gasilski dom, cerkev, ki jo je zasnoval Jože Plečnik, v načrtu je tudi izgradnja vrtca in seveda železniško postajo, katere pomen in uporaba sta se skozi čas močno spremenila. Po tirnicah zgodovine železnice smo se zapeljali v družbi domačinke Ivanke Gantar, ki se je vsakodnevno več kot trideset let z vlakom vozila na delo v Ljubljano. Prisluhnite njenim zgodbam. 


Ivanka Gantar


Ugodna prometna lega je povzročila hitro rast naselja in tudi danes se širi ob cestah proti Uncu, pod Srnjakom in Tičnico ter ob cesti proti Cerknici. O zgodovini poselitve Rakeka in okolice nam je več zaupal zgodovinar Valentin Schein.

Valentin Schein o zgodovini Rakeka 



Že omenjeni Rakov Škocjan je dobro znana naravna znamenitost, ki si jo vsekakor velja ogledati. V senci notranjskih gozdov in prijetnem šumu voda boste zagotovo našli svoj mir in se odpočili. Preden se odpravite na potep prisluhnite predstavitvi Valentina Scheina, zgodovinarja in ustanovitelja Notranjskega regijskega parka.  


Valentin Schein o Rakovem Škocjanu




Če želite na Notranjskem preživeti dlje časa, pa lahko vse informacije dobite tik ob Cerkniškem jezeru, v čisto novem Centru za obiskovalce. Poklepetali smo z Ladi Klančar, organizatorko turističnega vodenja. 


Ladi Klančar


Za konec vas povabimo na izviren in zelo sproščujoč pohod. Ekonomist, prevajalec, urednik spletne strani Megalitska Slovenija, ljubiteljski zgodovinar in lokalni turistični vodnik Mitja Fajdiga se je Rakek in okolico odločil predstaviti na nekoliko drugačen, bolj inovativen način. Da njegova turistična vodenja in pohodi ne bi bili čisto običajni, za vse zainteresirane organizira dva pohoda, ki potekata po točkah nadpovprečnega naravnega dobrodejnega sevanja. Potopil se je v prazgodovino in obudil nekaj, kar so počeli že naši prednamci. Kje potekajo pohodi, kako je odkril točke in kakšen vpliv imajo na človeka, razkriva v kratkem pogovoru. 


Mitja Fajdiga 



Foto: Mitja Fajdiga

Tudi prihodnjo nedeljo bomo pisankino popotovanje nadaljevali na Rakeku. Predstavili vam bomo še nekaj turističnih ponudb, v družbi štirih dam pa bomo spoznali raznovrstne aktivnosti, s katerimi se ukvarjajo Rakovčani. Prav te jih namreč medsebojno povezujejo, obenem pa v sklopu le teh uredijo okolico in tako njihov kraj turistom predstavijo v najlepši možni luči. Se slišimo torej zopet prihodnjo nedeljo.


Ksenija Mlinar

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
19.04.2024
3°C / 16°C
sobota
20.04.2024
1°C / 16°C
nedelja
21.04.2024
7°C / 17°C