STRATEGIJA PAMETNE VASI V LOŽICAH, PLAVAH IN DESKLAH

Torek, 07. junij 2022

 V občini Kanal ob Soči so pred časom začeli s pripravo koncepta »pametne vasi«, katerega skrbnik bo v imenu občine Zavod za zeleni razvoj.

Imenu navkljub ta koncept ne pomeni zgolj uvajanja sodobnih, digitalnih tehnologij v naselja, ampak je njegov prvi cilj prijetnejše in boljše življenje v skupnosti, razloži županja občine Kanal Tina Gerbec.

IZJAVA: Gerbec 1

Kot prvo, a nikakor ne zadnjo vas, ki jo bodo skušali na ta način poživiti, so izbrali Ložice v Krajevni skupnosti Deskle – Anhovo, vendar pa se dokument dotika več naselij na tem delu občine.

IZJAVA: Gerbec 2

Kakor nam je povedala Almira Pirih iz Zavoda za zeleni razvoj, je strategija predvsem nabor možnih projektov na nekem območju, pri čemer se ne dela razlik med tem, kdo bo posamezen projekt financiral in nenazadnje izvajal, cilja se na angažma zasebnih, javnih in občinskih sredstev. Ob vsem tem je nujna participacija lokalnega prebivalstva, kar je tudi razlog, da so s strategijo pristopili k krajanom, ki se jih v tem trenutku ta dokument najbolj dotika.

V Zavodu so želeli slišati njihov odziv na zastavljene projekte, ki pa, priznava Pirihova, niso nikjer zacementirani, izvedba je močno odvisna od več dejavnikov, tako od sodelovanja občine, ki bo morala sprejeti spremembe določenih aktov in kakšno aktivnost ali projekt tudi financirati, kot tudi velikih gospodarskih družb, najbolj SENG-a in Salonita Anhovo, ki sta napovedala lastne projekte v tem okolju.

Vsi pobudniki in izvajalci pa bodo v prvi vrsti skušali izkoristiti možnost financiranja iz javnih razpisov, katerih narava v tem trenutku sicer ni znana, država namreč v tem trenutku z Evropsko komisijo še nima podpisanih potrebnih dokumentov za objavo konkretnih razpisov, Pirihova ocenjuje, da bodo slednji pripravljeni v roku leta do leta in pol.

Definicija »pametne vasi« je, da je to podeželska skupnost, bodisi eno ali več naselij v eni ali več krajevnih skupnostih, ki so prostorsko lahko povezana, ni pa nujno, in ki želi graditi na obstoječi infrastrukturi ter si želi nekih izboljšav za korak naprej, pri čemer uporablja moderne tehnologije. Po tej plati je nujno povezana z digitalizacijo in zelenim pristopom, kar naj bi vodilo k novim priložnostim na področju podjetništva, kmetijstva, turizma, sociale ipd. kar naj bi obogatilo življenje in nenazadnje prispevalo k večji kvaliteti življenja v tem okolju.

Poseben poudarek daje Pirihova dejstvu, da se pametna vas lahko uresniči zgolj tam, kjer so prebivalci aktivni in iniciativni, od zunaj je moč uvoziti le del tega, o čemer tu govorimo.

Na Zavodu so tako pripravili 14 projektov, ki so zastavljena v naseljih Prilesje, Plave, Ložice in Deskle in še nekaj drugih manjših območij, ki v tem trenutku še niso natančneje definirana.

Med projekti v Ložicah Pirihova našteva postajališče za avtodome, postavitev digitalne informacijske table v športnem parku, postavitev električne polnilnice, ureditev downhill steze, usmerjevalne table, postavitev sončne elektrarne z energetsko skupnostjo v športnem parku, še eno sončno elektrarno namerava na svojem objektu postaviti SENG, potem pa tudi prekritje tenis igrišča s t. i. »balonom«.

Manjši projekti so tudi s stališča dovoljenj seveda lažje uresničljivi, večji pa potrebujejo še preverjanje OPPN-ja in lastništva, za vse pa obenem potekajo tudi postopki iskanja potrebnih sredstev. V strategiji zapisana časovnica je sicer obsežna, od letos do 2030, kar se približno pokriva z občinskimi in evropskimi okvirji. realizacija posameznega projekta pa je seveda odvisna od njegove finančne teže in tudi dovoljenj, potrebnih za uresničitev.

Ko bodo projekti natančneje opisani, bodo znane tudi natančnejši predvideni datumi, za sončno elektrarno na objektu v občinski lasti pa Pirihova napoveduje, da bi lahko bila postavljena že prihodnje leto.

V Prilesju je v strategiji navedena koča Ladišče, ki je sicer postavljena na poplavno ogroženem območju in bo občina zanj pripravila protipoplavno študijo, v Desklah prenova učilnica godbeniške šole, kar je tudi eden hitreje izvedljivih projektov in projekt obnove samskega doma, o katerem so na občinskem svetu že govorili in jo tudi potrdili.

Salonit Anhovo namerava v tem sklopu postaviti učno energetsko učinkovito hišo, znotraj katere bi bili ustrezni prostori za izobraževanje.

Ena od želj pripravljavcev strategije je tudi povezava lokalnih pridelovalcev na enem mestu, ki bi obiskovalcu ponudila lažji dostop do teh dobrin.  

Kakor zaključuje Pirihova so na občini in Zavodu pred pripravo strategije identificirali tri območja, za katera bi lahko pripravili strategijo, poleg izbranega še območje Kambreškega in Liga ter Kanalskega vrha, Levle in Kala nad Kanalom, obenem pa v isti sapi dodaja, da njihov izbor ne pomeni, da bodo druga območja zapostavljena, še več, na Zavodu si želijo tudi tega, da bi prebivalci neke vasi ali več njih do njih pristopili z željo in morda tudi idejo, kako bi v zgoraj opisanem duhu oživili svoj kraj. 

POGOVOR: Almira Pirih

Primož Božič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
28.03.2024
8°C / 15°C
petek
29.03.2024
8°C / 19°C
sobota
30.03.2024
8°C / 22°C