PONOVNA POSTAVITEV PLOŠČ V ZAKRIŽU

Torek, 07. junij 2022
V nedeljo 5. junija sta se odvijali dve prireditvi povezani z dogodki iz NOB na Cerkljanskem. Na prvi sta delegaciji Zveze združenj Slovenije in Združenja partizanov Italije na krajši slovesnosti pri spominskem obeležju položili cvetje in se poklonili spominu padlim garibaldincem na Bukovem pri Cerknem. Glavna slovesnost je bila v vasi Zakriž, kjer so ponovno postavili plošči, ki sta sicer bili postavljeni na hiši, v kateri je novembra, 1943, začel izhajati Partizanski dnevnik, edini tiskani partizanski časopis v zasužnjeni Evropi. Druga plošča je bila odkrita julija 1973 in je posvečena komandi divizije Garibaldi – Natisone, ki je delovala na tem območju. Ker so hišo porušili, so po dogovoru plošči postavili na fasadi gasilskega doma v Zakrižu in bosta spominjali na dogodke iz časa NOB.


V programu so sodelovali učenci OŠ Cerkno, Marjetka Popovski, ki je tudi povezovala program, in člani taborniške organizacije Rod aragonitnih ježkov iz Cerknega. Prisotne je pozdravil podžupan občine Cerkno Domen Uršič, ki je poudaril pomen ponovne postavitve plošč. Slavnostni govornik, predsednik ANPI Videmske pokrajine, je v svojem govoru na prvo mesto postavil povezanost slovenskih in italijanskih partizanov že v času vojne in se uspešno nadaljuje tudi danes.


Na prireditvi je bil prisoten tudi podpredsednik Zveze združenj borcev Slovenije Bojan Pahor, ki je domačinu Erminu Oblaku predal Srebrno plaketo ZZB Slovenije za skrb in negovanje tradicije NOB, še posebno kot pohodniku, ki je v letu 2021 obiskal vsa spominska obeležja na Cerkljanskem. Prisotni so z aplavzom pospremili pozdrav Jožeta Jerama, ki je gonilna sila borčevske organizacije v Cerknem in najbolj zaslužen, da sta plošči ponovno postavljeni.


Vojko Hobič

Na fotografiji: Ermin Oblak in Marjetka Popovski

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

nedelja
07.12.2025
3°C / 15°C
ponedeljek
08.12.2025
2°C / 16°C
torek
09.12.2025
2°C / 14°C