VIPAVSKA DOLINA SINONIM ZA DOBRO KAPLJICO

Petek, 20. maj 2022

S tokratno Pisanko bomo raziskovali še en delček Vipavske doline, po katerem je znana tudi širše v svetu. Vipavska dolina je zaradi svoje lege idealna ne samo za pridelavo različnih vrst sadja temveč tudi za pridelavo odlične vinske kapljice, ki ima že več kot 2000 let staro tradicijo. Na vipavskih gričih in obronkih doline se razprostira veliko število vinogradov, ki očarajo s številnimi posebnostim in pa vrhunsko kakovostjo vin. Ker je vinarska dediščina Vipavske doline izjemno bogata so se poznavalci vinske kulture odločili, da razvoj vinarstva in vinogradništva v tej sončni dolini predstavijo tudi v muzeju.
Tako so v Vipavi, v prenovljenem gospodarskem poslopju dvorca Lanthieri postavili muzej in razkrili tudi ta del širše kulturne dediščine, na katero so vsi prebivalci Vipavske doline še posebej ponosni. Muzej pripoveduje že 2000 let staro zgodbo o pridelavi in predelavi grozdja, s svojim odličnim ambientom in predstavitvijo pa pusti vtis na še najbolj zahtevnemu obiskovalcu. Mnogi so najbolj navdušeni tudi nad dejstvom, da muzej leži pod nivojem reke Vipave. Še več o tem za Vipavce posebnem biseru pa v pogovoru z lokalno turistično vodnico, Jano Kete.



Pogovor o vinarski dediščini in Vinarskem muzeju






Mnogo turistov je ob prihodu v Vipavsko dolino vedno znova povpraševalo po vinarskih doživetjih. Zavod za turizem TRG Vipava je tako sklenil, da želji ugodi in pripravi produkt, skozi katerega bodo gostje ne samo uživali temveč se tudi izobraževali. Tako so v sklopu projekta »Vinar za en dan« oblikoval nov turistični produkt Vinar za en dan preko katerega gostje spoznavajo nastajanje vina od vinograda do kozarca. Z našo naslednjo sogovornico Urško Grmek bomo tako v naslednjem pogovoru spoznavali produkt Vinar za en dan.



Pogovor o projektu Vinar za en dan





V Vipavski dolini je v lanskem letu bil predstavljen še en turistični produkt, ki na inovativen in avanturističen način predstavlja in promovira vipavske vinarje, njihova vina in pa lokalno kulinariko. Gre za turistični produkt Vinski vlak Vipavska dolina, ki še tesneje povezuje destinacijo in ponudnike v njej. Ekipa Winestronaut je zgodbo s prvim vinski vlakom v Sloveniji začela pisati v okviru agencije Burjatik. Več o vinskem vlaku Vipavska dolina pa nam je zaupaj Jani Peljhan.



Pogovor o vinskem vlaku






Vinski vlak Vipavska dolina je vrhunsko doživetje, ki po stari železniški progi med vinogradi ljubiteljem dobre kapljice in hrane predstavi Vipavsko dolino še z druge perspektive. O pomembnosti vinskega vlaka pa je spregovorila tudi direktorica Zavoda za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina.



Erika Lojk o pomembnosti vinskega vlaka


Vipavska dolina je poleg bogate dediščine idealna tudi za različne športne aktivnosti. Obiskovalec lahko ob obisku pleza, kolesari, teka, skače s padalom,… itd., in pa raziskuje najbolj skrite kotičke, poda pa se lahko tudi na pohodne poti, ki so iz leta v leto bolj množično označene in seveda zelo zanimive. Prav v začetku tega meseca se je skozi vipavsko dolino »odprla« še ena pohodna pot in sicer Pot svetega Martina Tourskega. Gre za pohodno pot, ki se začne na Madžarskem, prečka Slovenijo, Italijo in zaključi v Franciji. Poleg glavne linije poti, pa ima pot tudi stranske krake, ki se vsi zaključijo v Turu. Pot svetega Martina Tourskega, ki jo je leta 2005 Svet Evrope proglasil za Veliko evropsko kulturno pot je dolga 2500 km in povezuje kraje, ki so zaznamovali življenje in čaščenja tega znamenitega svetnika. Pot na slovenskem ozemlju poteka skozi kraje, ki so tako po imenu kot tudi drugače povezani z sv. Martinom. Prvi del te poti od Domanjševcev do Zreč (pribl. 214 km) je bil odprt v začetku leta 2013. Drugi del poti od Zreč do Logatca (pribl. 256 km) pa v septembru leta 2014. Tretji del poti, ki povezuje Logatec in Opatje selo (pribl. 90 km) pa v letošnjem maju. Še več o poti sv. Martina, pa v naslednjem pogovoru s Polono Abram.



Pogovor o poti sv. Martina





Naša nedeljska Pisanka se zaključuje, upamo, da smo vam podali še kakšen nov predlog za raziskovanje dediščine Vipavske doline. 


Ana Štokelj


Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
24.04.2024
7°C / 14°C
četrtek
25.04.2024
6°C / 16°C
petek
26.04.2024
4°C / 16°C