Simona Skočir
Voditeljica programa
V tokratni nedeljski Pisanki nas pot vodi nedaleč stran od Tolmina, na severni del tolminske kotline, pod Kozlov rob in Vodil vrh, kjer leži vasica Zatolmin. Čeprav se mnogi obiskovalci skoi znjo zapeljejo predvsem takrat, ko jih pot pelje proti Tolminskim koritom ali k cerkvi sv. Duha v Javorci, ki ju sicer obiščemo tudi mi v nadaljevanju oddaje, pa se splača najprej spoznati tudi samo vas in njeno zanimivo zgodovino.
Iz Zatolmina prihaja naš prvi sogovornik, Tadej Šavli - Čaž, ki se je sicer kasneje preselil v Tolmin. Mnoge utrinke iz Zatolmina je s Tadejem delila njegova stara mama, mati Čaževa, ki je imela izjemen spomin in je veljala za dobro pripovednico.
V nadaljevanju bomo najprej odkrivali razlike med Zatolminom nekoč in danes, izvedeli, kaj je kamarn'ca in zakaj ima Vodil vrh takšno ime.
Vas Zatolmin bo v nadaljevanju oddaje naše izhodišče za obisk treh naravnih in kulturnih znamenitosti v bližini. Najbližja turistična znamenitost, le nekaj minut hoje iz vasi Zatolmin, so Tolminska korita, ena najbolj prepoznavnih in veličastnih turističnih točk na širšem Tolminskem. S 180 m nadmorske višine so najnižja točka Triglavskega narodnega parka. Nastala so z globinsko erozijo, sprehod skoznje pa razkrije veličastna korita Tolminke in Zadlaščice, termalni izvir, Medvedovo glavo, Hudičev most in še kakšno zanimivost. Po zimskem premoru so se Tolminska korita ponovno odprla to soboto, več pa v naslednjih trenutkih v pogovoru z Mijo Kokošin iz Javnega zavoda za turizem Dolina Soče.
V nadaljevanju današnje nedeljske oddaje se podajamo tudi v pisani svet podzemlja. V neposredni bližini Tolminskih korit najdemo Zadlaško jamo, zahtevno turistično jamo, katere obisk je mogoč le v spremstvu jamskega vodnika, člana Jamarske sekcije Planinskega društva Tolmin. Da bi obisk jame v turistični sezoni približali morebitnim turistom, tolminski jamarji razmišljajo o tem, da bi letos v določenih terminih pred jamo dežurali vodniki, ki bi obiskovalce lahko vodili v jamo.
Sicer pa je Zadlaška jama zakladnica mnogih zgodb. Ne le, da je poznana tudi kot Dantejeva jama, ker naj bi Dante Alighieri prav tu našel navdih za Pekel v pesnitvi Božanska komedija, v jami so našli tudi mnoge podpise, najstarejši datira v leto 1864. Kot pravi naš sogovornik Andrej Fratnik, obstaja domneva, da je bil pred mnogimi leti obisk jame neka vrsta iniciacije za fante iz teh krajev.
Andrej Fratnik je konec 60-tih jamo prvič obiskal z očetom, danes pa se vanjo podaja kot član Jamarske sekcije Planinskega društva Tolmin. Lani je prejel tudi plaketo Državnega zbora za leto 2021 za 40 let članstva v jamarski reševalni službi.
Današnje popotovanje pa zaljučujemo v Javorci, kjer stoji cerkev svetega Duha, katere zgodba je ena izmed najčudovitejših, kar jih je spisala soška fronta. Med divjanjem bojev na bližnjem Mrzlem vrhu, kjer sta si sovražni vojski stali vsega nekaj deset metrov narazen, so v zatišju doline Polog vojaki avstro-ogrske monarhije postavili spomenik mirù, katerega sporočilo daleč presega čas, v katerem je nastal.
Rok Cuder je v teh dneh Javorco obiskal po zimskem zatišju, sicer pa v dolini preživi dobršen del leta, ko obiskovalcem pripoveduje zgodbo o njenem nastanku in predvsem razlaga sporočilo, ki ga nosi. Prav v teh dneh sta cerkev obiskala s švicarskim producentom in ob vstopu za nekaj minut spoštljivo obmolknila, kakor bi hotela spoštovati prvotno idejo graditeljev, da je cerkev na gričku kot oltar, h kateremu so se lahko pomolili vojaki na bližnjih grebenih. Nekoliko več pa v naslednjih minutah v pogovoru z vodnikom Rokom Cudrom.
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!