Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
Nedeljska Pisanka nas danes odpelje v Gregorčičev planinski raj, na levi breg reke Soče, pod mogočno goro Krn, kjer stojita vasici Vrsno in Krn. V obeh vaseh skupaj danes živi približno 150 prebivalcev, večina v vasi Vrsno. Še posebej iz vasi Krn, ki stoji na nadmorski višini 880 metrov, se odpirajo razgledi tako v dolino kot na drugi strani proti mogočnim goram.
Vrsno je najbolj poznano kot rojstni kraj pesnika Simona Gregorčiča, v bližnjem Krnu pa je bil rojen tudi zgodovinar, geograf in arheolog Simon Rutar. Mi se bomo najprej ustavili v rojstni hiši Simona Gregorčiča, ki danes deluje kot spominski muzej. Prav lani je sicer minilo 70 let od odprtja prve spominske sobe v pesnikovi rojstni hiši. Več pa v nadaljevanju pove naš prvi sogovornik Pavel Gregorčič, ki sicer spregovori tako o sami rojstni hiši kot tudi o pesniku, njegovih pesmih in o tem, kako zelo so pravzaprav aktualne še danes.
Iz vasi Vrsno se selimo nekoliko višje, v Krn, kjer je bil rojen Gregorčičev bratranec Simon Rutar. Prav v bližini njegovega doma se nahaja arheološko najdišče Gradec, za katerega Rutar sicer v času svojega življenja ni vedel, kaj vse skriva, vedo pa to danes arheologi, ki se z raziskovanjem tega prostora pod Krnom ukvarjajo zadnji dve desetletji. Zanimive najdbe in najnovejša odkritja iz arheoloških raziskav pod Krnom so prav v teh tednih na ogled v Tolminskem muzeju na razstavi V deželici Simona Rutarja. Podrobneje pa v nadaljevanju, pogovarjali smo se s kustosom in arheologom Miho Mlinarjem.
Pogovor Miha Mlinar
Iz Krna pa gremo ponovno še malce višje, med planine pod Krnom. Ti gorski pašniki so namreč tisoče let skrivali še eno zanimivost, megalitske kroge, ki jih je pred nekaj leti prvič opazil nekdanji direktor Triglavskega narodnega parka Janez Bizjak. Vse od takrat so megalitski krogi s svojimi energijami privabljali najrazličnejše raziskovalce, ki so odkrivali njihove posebnosti. Z njimi se je ukvarjal tudi tolminski raziskovalec energij narave, radiestezist Jože Munih, ki je sicer v svojih raziskovanjih odkril, da je megalitski krog pod Krnom pravzaprav posoška oziroma slovenska različica mnogo bolj znanih angleških kamnitih velikanov Stonehenge.
Kako pa življenje v Gregorčičevem planinskem raju izgleda danes? Domačini še vedno ostajajo aktivni na različne načine, za pestro dogajanje v vasi Vrsno pa skrbi Turistično društvo Planinski raj. Čeprav je bilo ustanovljeno predvsem z namenom ohranjanja pustovanja, ki ima pod Krnom močno tradicijo, pa so s časom začeli pripravljati tudi različne druge dogodke, med najodmevnejšimi je zagotovo etnološka prireditev Legendafest, na kateri prikažejo običaje in navade svojih prednikov. Pogovarjali smo se s predsednikom društva Miho Skrtom.
Pogovor Miha Skrt
Simona Skočir
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!