RAKITNA - OAZA MIRU, BOGATIH GOZDOV, GOSTOLJUBNIH LJUDI IN NAVIHANIH POLHOV

Ponedeljek, 23. avgust 2021
V oddaji nedeljska razglednica se tokrat odpravljamo na destinacijo, ki se nahaja na stičišču treh slovenskih pokrajin. Notranjske, Dolenjske in Ljubljanske. Le osemnajst kilometrov stran od Cerknice, odmaknjeno od vrveža, v osrčju kraške planote, leži vas Rakitna. Spada pod Občino Brezovica, je del Krimsko-Mokriškega hribovja in meri 789 metrov nadmorske višine. Slovi po svojem blagodejnem podnebju, po številnih naravnih in kulturnih znamenitostih ter slikovitem naravnem okolju. Poleg tega, ima Rakitna izjemno gostoljubne prebivalce, ki so nas prijazno sprejeli in nas na prijeten sončen dan popeljali skozi kraj. Naj omenimo, da se je število prebivalcev v zadnjih letih podvojilo, saj so poleg pristnih domačinov, tam dom našli tudi številni priseljenci iz Ljubljane in okolice. Pravijo, da so tukaj našli svojo oazo miru, čutijo pripadnost kraju, poleg tega pa so zelo aktivni. Najbolje, da jim kar prisluhnemo in v naslednjih minutah izvemo, kaj vse se pri njih dogaja in kaj si lahko ogledamo.


Začeli bomo kje drugje, kot pa pri zgodovini, nastanku in kratki predstavitvi kraja. Te informacije bo z nami delil nekdanji novinar, gospod Cveto Pavlin. 


Cveto Pavlin- predstavitev kraja- zgodovina in na splošno


Rakitna ima bogato turistično ponudbo in je prava paša za vse popotnike in turiste. Popotniške nasvete smo poiskali pri podpredsedniku Turističnega društva Rakitna, Roku Likoviču. 


Rok Likovič 





Na idilični lokaciji, tik ob jezeru, stoji butični Hotel Rakitna. Njihovo ponudbo bomo preverili od bližje in poklepetali s solastnikom hotela, Timom Šimenkom. 


Tim Šimenko


Na pohodniških oziroma sprehajalnih poteh Rakitne se turisti srečajo s številnimi naravnimi in kulturnimi znamenitostmi. Po dveh najpomembnejših poteh se bomo sprehodili tudi na valovih radia Primorski val. Cveto Pavlin nas bo popeljal po znameniti gozdni in arheološki učni poti. 


Cveto Pavlin- gozdna in arheološka učna pot 


Kot smo danes že nekajkrat omenili, je rakiška narava obdana z izredno bogatimi in zdravimi gozdovi. Nekdanji revirni gozdar in velik ljubitelj narave, gospod Darko Jerina pove, da v njihovih gozdovih prevladujejo iglavci, od katerih so posebej imenitne in visoke jelke. Ena takih je bila Brinarjeva jelka, katero so zaradi goste, stebrasto zaraščene krošnje in cipresaste oblike, uvrščali med spomenike naravne dediščine. Posebna je bila zato, ker je bila mutant in je za razliko od drugih jelk cvetela in rodila vsako leto. Kar 40 metrov visoka lepotica je dočakala 144 let, potem pa jo je nepoznani nepridiprav posekal. 




Ker je bil les izjemno zdrav, so nekateri umetniki iz njega izdelali vrsto lepih izdelkov. Med njimi so trije izklesani stolpi akademske kiparke Urške Toman, katere lahko srečamo na obhodu po Rakitni, pručke in še nekatere druge umetnine. Razen omenjenega, si lahko na Rakitni ogledate še eno izjemno pomembno leseno skulpturo. To je rakiški jambor oziroma njegova replika, katero so člani Turističnega društva Rakitna postavili v čast in spomin na izreden podvig rakiških furmanov in obenem označili pot slavnega rakiškega jambora. Gre za 64 metrov dolg lesen jambor iz jelke, ki so ga leta 1894 prepeljali od mesta poseka v gozdu pod Selanom, do ladjedelnice Sv. Marka v Trstu. Več o podvigu bomo izvedeli v pripovedi pobudnika in idejnega vodje poti, Darka Jerine. Peljal nas bo po poti slavnega rakiškega jambora. 


Darko Jerina


Tudi na koncu naše oddaje ostajamo v rakiških gozdovih. Ti namreč nudijo bivališče majhnim, temno sivim, kožuhastim glodalcem. Govorimo seveda o polhih. Vse o njih bomo izvedeli iz prve roke članov Polharskega društva Krim. Pogovarjali se bomo z gospodom Janezom Rupertom in predsednikom Jožetom Kirnom.


Janez Rupert in Jože Kirn




To so torej bili naši krasni sopotniki in sogovorniki, ki so se v stilu podpisali pod rakiško razglednico in nas prijazno pospremili do doline, kjer pa se bomo mudili prihodnjič. Že veste kje? Če ne, potem nam prisluhnite tudi naslednjo nedeljo.


 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
28.03.2024
8°C / 15°C
petek
29.03.2024
8°C / 19°C
sobota
30.03.2024
8°C / 22°C