»LUČINE, KI TIČE DANDANES KAKOR BEL CVET SREDI ZELENIH SENOŽETI« (I. TAVČAR)

Nedelja, 30. maj 2021

V današnji nedeljski razglednici se selimo v občino Gorenja vas- Poljane. Obiskali smo  prisrčno vasico Lučine in v prijetnem klepetu z domačini izvedeli številne zanimivosti. Lučine ležijo na 631 metrih nadmorske višine in skupaj z zaselki Brebovnica, Dolge Njive, Goli Vrh, Prelesje in Zadobje tvorijo Krajevno skupnost Lučine. Lučine so strnjene in posejane s stanovanjskimi hišami, podjetji in drugimi poslopji, v osrčju vasi pa stojijo cerkev svetega Vida, kulturni in gasilski dom ter podružnična šola. Poleg že naštetega, imajo Lučine kar nekaj znanih rojakov, ki so pomembno prispevali k razvoju vasi, kot zanimivost iz zgodovine je vredno omeniti Rupnikovo linijo, v bližnji Brebovnici pa so leta 1956 posneli del filma režiserja Franceta Štiglica z naslovom »Dolina miru«. Še vedno zelo aktualen je osrednji lučinski dogodek Gorsko hitrostne dirke, katerega bodo, če bo vse prav, organizirali tudi to poletje. O vsem tem se bomo pogovarjali z današnjimi gosti in vas seznanili še z enim zelo lepim krajem. Prisluhnite torej štirim domačinom in spoznajte Lučine. Za začetek gre beseda predsedniku krajevne skupnosti, gospodu Stanislavu Bizovičarju. 


Stanislav Bizovičar







Skoraj 160 let je minilo odkar v Lučinah poteka osnovnošolsko poučevanje, 82 pa jih šteje tudi stavba podružnične osnovne šole. Predstavljamo vam še en lep primer aktivne podružnične šole z dolgoletno tradicijo in srčnimi učitelji, katerim poučevanje ni služba, pač pa način življenja. Zgodbo lučinske podružnice bo z nami delila vodja POŠ Lučine,  Martina Jelovčan.


Martina Jelovčan






Lučine so tudi zibelka nekaterim znamenitim Lučinčanom, ki so svojim znanjem in dejanji prispevali k razvoju vasi, ime kraja ponesli v širni svet in se zapisali v zgodovino. Lučinskim rojakom, pa tudi samemu kraju, se je v delu »Življenje na Lučinskem skozi stoletja« poklonil slovenski zdravnik in zgodovinar Tone Košir. Rojen na Dolgih Njivah, sicer pa upokojeni zdravnik in pisec z izjemnim življenjskim entuziazmom. Razen omenjene knjige o Lučinah je napisal še številna dela s področja babištva, medicine, nekaj del pa je posvetil tudi svojim prednikom in rodnim krajem. Pri svojih 84-ih letih je še vedno poln idej, energije in odličnega spomina, da bo uspel zapisati vse kar ima na umu, pa pravi, da bo po njegovih izračunih moral živeti še do 104. leta. Z velikim veseljem vam predstavljamo gospoda Toneta Koširja, ki bo za našo oddajo spregovoril nekaj besed o nastalem delu »Življenje na Lučinskem skozi stoletja« in rojakih z Lučinskega. 


Tone Košir 1





Tone Košir 2



Današnjo oddajo bomo zaključili malo bolj divje in adrenalinsko. Iz Lučin do Todraža bomo v družbi organizatorja Primoža Tavčarja odpeljali znameniti reli.


Primož Tavčar 








Tukaj pa tudi zaključujemo današnjo pisano obarvano nedeljsko razglednico in vas hkrati povabimo, da ob priliki obiščete Lučinčane in kraj spoznate od bližje. 


Ksernija Mlinar

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
29.03.2024
8°C / 15°C
sobota
30.03.2024
9°C / 19°C
nedelja
31.03.2024
8°C / 22°C