UČNA POT O MINERALIH V OPUŠČENEM KAMNOLOMU LASTIVNICA

Četrtek, 13. maj 2021

Le redko imamo ljudje priložnost pokukati pod površje našega planeta in tudi danes nam to večinoma omogočajo le bodisi naravno ali umetno ustvarjene poti v podzemlje, torej jame in rudniki. Na drugi strani pa zemlja svoja nedrja pokaže tudi ob delovanju velikih naravnih sil ali ob površinskem izkoriščanju rudnin. 

Naša zgodovina je neobhodno povezana s predelavo in uporabo tega, kar je pred stotinami milijonov let v zemeljsko skorjo ob delovanju geoloških in kemičnih sil položila igra narave. Z izrabo kovin povezujemo same začetke civilizacije, veliko mlajše pa je odkritje, da se da določene rudnine s primernimi postopki pripraviti do tega, da ob mešanju z vodo in sušenju znova postanejo trde kot kamen. 

Ob nahajališčih laporja so tako pred dobrim stoletjem in pol začele nastajati prve cementarne, ki so z žganjem laporne moke izdelovale klinker, osnovno sestavino cementa, kakor ga poznamo danes. Takšna je tudi zgodba cementarne Salonit Anhovo in njenega kamnoloma, kjer je pred 100 leti zidarski mojster ob žganju apna odkril kamnino nenavadnih lastnosti.

V cementarni so se odločili, da v enem od opuščenih kamnolomov obiskovalcem predstavijo pot tukajšnjih mineralov od njihovega nastanka do uporabe v gradbeni industriji in tja se je danes odpravil naš turistični mikrofon. Z nami se je pogovarjala Mateja Čubej Gašparin.




Primož Božič

Foto: arhiv Salonita Anhovo




Pogovor: Mateja Čubej Gašparin

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
20.04.2024
1°C / 16°C
nedelja
21.04.2024
5°C / 16°C
ponedeljek
22.04.2024
0°C / 16°C