HUBELJ - BOGATA REKA INDUSTRIJSKE DEDIŠČINE

Nedelja, 11. april 2021

Kot smo že med tednom omenili, vam to nedeljo pošiljamo razglednico, ki prihaja iz Ajdovščine. Skozi Ajdovščino teče reka Hubelj, ki je vir življenja velikega dela Vipavske doline.  Skozi stoletja pa je poleg pitne vode dajala ljudem tudi vir energije in pripomogla, k razvoju Ajdovščine. Okolica Hublja danes ponuja zelo veliko naravnih pa tudi kulturnih znamenitosti, ima pa tudi status naravnega spomenika.
Reka Hubelj privre na dan iz številnih bolj ali manj dostopnih odprtin v strmi sklani steni iz kraškega podzemlja. Izvir je zelo slikovit ob visoki vodi, ko v množici slapov pada iz bruhalnikov. V primeru visokih voda bruha tudi do 65 m³ na sekundo. Najvišje bruha z nadmorske višine 249 m in v kratkem skoku doseže most na lokalni cesti, ki je 40 m nižje. Vode privrejo iz podzemlja skozi tri jame: Veliko Hubeljsko kuhinjo, Pajkovo mrežo in Vzhodno Hubeljsko jamo. Jamarji so izmerili več kot 400 rovov, ki se končujejo s podori in sifonskimi kotanjami. Domnevajo, da je vodotok povezan z Divjim jezerom nad Idrijo. Zgornji del Hublja pa ima alpski značaj s prodnatimi tlemi in strmimi spusti, kar je posebnost v Vipavski dolini. Obilje vodnih virov je v Vipavski dolini omogočilo zgoden razvoj proizvodnih obratov. Uspešno fužinarstvo ob Hublju in zgodnji industrijski razcvet so pomembno zaznamovali življenje v dolini in ga obogatili s tehnično kulturo, ki je vse do danes ostala pomembna značilnost doline. Še več o Hublju in zgodnjem industrijskem razcvetu ob njem pa nam je zaupala raziskovalka Goriškega muzeja, Ines Beguš, ki zadnje leto zelo aktivno raziskuje industrijsko dediščino Ajdovščine.


Pogovor z Ines Beguš – o zgodovini Hublja



Reka Hubelj v Ajdovščini


Fužine



Portal nekdanje papirnice



Tudi danes je Hubelj najbolj priljubljena turistična točka tako domačinov kot obiskovalcev mesta. Ob sami strugi Hublja poteka naravoslovna učna pot, na kateri obiskovalec spozna glavne drevesne in grmovne vrste, ki rastejo v tem okolju, poleg tega pa je njen namen tudi seznanjati obiskovalce o reki Hubelj in o kraškem travniku na Školu.
Hubelj pa v industrijski dediščini piše uspešne zgodbe še naprej, da pa te zgodbe ne bi

šle v pozabo je nastal projekt v sodelovanju Goriškega muzeja, Lavričeve knjižnice Ajdovščina in Občine Ajdovščina, ki bo letos zaživel kot muzej na prostem.  Še več o projektu lokalne skupnosti in naravoslovni učni poti nam je zaupala strokovna sodelavka za razvoj turizma v Občini Ajdovščina, Janja Lazar.


Pogovor z Janjo Lazar – o projektu in naravoslovni učni poti



Začetek učnen poti






Na učni poti



Kot je že ena izmed naših prejšnjih sogovornic omenila je na reki Hubelj tudi nova hidroelektrarna, ki letos praznuje častitljivo obletnico in sicer 90 let. Tudi to elektrarno upravljajo Soške elektrarne iz Nove gorice. Z veseljem se je našemu povabilu odzval direktor družbe Magister Radivan Jereb, ki nam bo v nadaljevanju predstavil njihov pogled na zgodovino tega območja in pomen energetike za vso dolino.



Posnetek Radovan Jereb o hidroelekrarni Hubelj




Elektrarna zgrajena leta 1931




Ostanki prve elektrarne



To je bila današnja nedeljska razglednica. Upamo, da smo vam odkril kakšen del skrivnostnega sveta. Morda imate idejo za nas, pokličite nas in z veseljem se bomo odzvali vašemu povabilu.


Pod današnjo razglednico sta podpisana Ana Štokelj in Ivan Seljak. 


Naslovna fotografija: Hubel ob povodnjih (Dušan Kacin)



Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
24.04.2024
7°C / 14°C
četrtek
25.04.2024
6°C / 15°C
petek
26.04.2024
5°C / 16°C