70 LET GORIŠKE KNJIŽNICE FRANCETA BEVKA

Torek, 22. januar 2019

Ena osrednjih institucij v Novi Gorici, Knjižnica Franceta Bevka, letos praznuje svojo 70-letnico.

 

Zgodba knjižničarstva na Goriškem je precej pisana. 18. januarja 1949 je bila v Šempetru pri Gorici ustanovljena Okrajna študijska knjižnica Gorica. Že leta 1952 se je preselila v Solkan v 1. nadstropje osnovne šole, maja prihodnje leto pa so jo trikrat tedensko odprli za javnost. Prvega strokovnega delavca je knjižnica dobila leta 1954. Leta 1959 se je knjižnica ponovno preselila, tokrat v občinsko stavbo v Novi Gorici. Leta 1962 sta se Študijski knjižnici Nova Gorica priključila še Pionirska in Ljudska knjižnica in dobila je novo ime Goriška knjižnica. Eden od mejnikov v zgodovini knjižnice je bila tudi uvedba potujoče knjižnice leta 1966 in prvega bibilobusa, ki je do svojih bralcev začel voziti leta 1975. Leta 1968 je knjižnica ponovno dobila nov dom v trgovskem centru, leta 1970 pa po smrti pisatelja Franceta Bevka dobi ime Goriška knjižnica Franceta Bevka. Hudo neurje je leta 1983 zalilo približno 6.000 knjižnih enot, dve leti za tem pa je knjižnica dobila prostore za otroški in mladinski oddelek v garažni hiši na Ulici Gradnikove brigade. Novo obdobje za goriško knjižnico pa se je pričelo leta 1996, ko se je pričelo z gradnjo nove stavbe po načrtih arhitekta Vojteha Ravnikarja, nova goriška knjižnica pa je bila slovesno odprta na kulturni praznik leta 2000.


Knjižnica danes opravlja vlogo osrednje območne knjižnice, pod njeno okrilje sodi še sedem krajevnih knjižnic v okoliških krajih - Biljah, Braniku, Desklah, Kanalu, Prvačini, Renčah in Solkanu. Še v tem mesecu bodo odprli tudi krajevno knjižnico v Šempetru pri Gorici. V okviru knjižnice deluje tudi bibliobus, ki že 11 let obiskuje tudi mlade bralce v zamejstvu, na osnovnih šolah v Špetru in Doberdobu. Kaj vse ponuja svojim članom, pa v nadaljevanju pojasnjuje direktorica Irena Škvarč.


Izjava: Irena Škvarč


Osrednja prireditev ob jubileju je bila pretekli petek, ko je knjižnico obiskal tudi predsednik države Borut Pahor, ki je knjižno odlikoval z listinsko predsedniško zahvalo, predvajan pa je bil tudi dokumentarec Anje Medved Knjižnica na travniku.


Matej Kavčič

(STA)

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
29.03.2024
9°C / 19°C
sobota
30.03.2024
8°C / 22°C
nedelja
31.03.2024
10°C / 18°C