NA KONFERENCI V TOLMINU O OHRANJANJU REČNIH HABITATOV

Sobota, 17. november 2018

Slovenski in italijanski strokovnjaki za upravljanje z vodnimi površinami so včeraj v Tolminu na konferenci v okviru projekta SilIFFe razpravljali o ohranjanju rečnih habitatov. Ena najbolj perečih težav so tujerodne vrste rib, ki ogrožajo domorodne vrste.


Projekt SilIFFe se ukvarja z zaščito italijanske reke Sile, repopulacijo domorodnih vrst in nadzorom tujerodnih vrst rib. Kot je izpostavil Marco Zanetti, strokovni vodja projekta iz združenja Bioprogramm s.c., ki je eden od partnerjev v projektu SilIFFe, tudi na italijanski strani, podobno kot v slovenskih vodah, pereč problem predstavljajo tujerodne vrste, ki zaradi izjemne prilagodljivosti in odpornosti na okoljske razmere povzročajo dekadenco ali celo izginotje domorodnih vrst rib.


Med predavatelji je bilo tudi več slovenskih strokovnjakov. Ekološko situacijo slovenskih voda je uvodoma predstavil Klavdij Bajc z Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave. Marko Rajkovič z Zavoda za ribištvo Slovenije je opisal projekt Life for Lasca, katerega poglavitni namen je ohranjanje skoraj izumrle vrste primorska podust na območju porečja reke Vipave. To bodo skušali storiti z odstranjevanjem invazivne podonavske podusti in naseljevanjem primorske podusti, ki ga bodo izvedli v sodelovanju z italijanskim partnerjem Parco Ticino.


Predstavljen je bil tudi projekt VIPava, katerega cilj je izboljšati ohranitveno stanje določenih ogroženih vrst živali in habitatov v Vipavski dolini, predvsem za laško žabo, vidro in močvirsko sklednico, je povedal Nino Kirbiš z Zavoda za ribištvo Slovenije.


Problematiki renaturacije struge Stržena na območju presihajočega Cerkniškega jezera pa se posveča projekt LIFE STRŽEN, katerega vsebino sta povzela Ana Gabrejna in Dejvid Tratnik, ki koordinira projekt KRAS.REVITA.


Miro Kristan s Posoškega razvojnega centra pa je spregovoril o ekonomskih in socialnih vidikih, ki so povezani z repopulacijo soške postrvi in lipana v zgornjem toku reke Soče, pri čemer je še posebej izpostavil sinergijo med repopulacijo rib in njihovo rabo v lokalni ekonomiji, še posebej na področju gastronomije in športnega ribolova, o ohranjanju lipana na tem območju pa je razmišljal Dušan Jesenšek iz Ribiške družine Tolmin.


Matej Kavčič, Simona Skočir

(Foto: Simona Skočir)

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
29.03.2024
9°C / 19°C
sobota
30.03.2024
8°C / 22°C
nedelja
31.03.2024
10°C / 18°C