NOVI PROSTORI ZA TOLMINSKE GORSKE REŠEVALCE

Četrtek, 15. november 2018

Postaja gorske reševalne službe Tolmin je včeraj uradno dobila nove prostore. Uredili so jih v poslopju nekdanje vojaške ambulante, ob katerem so na novo zgradili tudi tri montažne garaže. Minister za obrambo Karl Erjavec je ob prisotnosti direktorja Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje Darka Buta in poveljnika Civilne zaščite Republike Slovenije Srečka Šestana tolminskim reševalcem izročil ključe novih prostorov, ob tem pa so skupinam reševalnih postaj iz Ajdovščine, Postojne in Radelj ob Dravi predali tudi tri nova intervencijska terenska vozila.


V stavbi, ki je v lasti obrambnega ministrstva, že domujejo tolminska jamarska reševalna služba, društvo tabornikov, radioamaterji in Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo, za potrebe gorske reševalne službe pa so v njej uredili tri pisarne in prostor za opremo. Na tej lokaciji namerava Občina Tolmin v prihodnje urediti center zaščite in reševanja. V ta namen bodo ob obstoječem poslopju zgradili tudi novo stavbo, ki bo namenjena gasilcem, napoveduje tolminski župan Uroš Brežan, in dodaja, da so trenutno v pripravi dokumentacije.


Izjava: Uroš Brežan


Minister Erjavec je na slovesnosti poudaril pomen prostovoljstva, na katerem temelji delovanje gorskih reševalnih služb.


Izjava: Karl Erjavec


Postaja Gorske reševalne službe Tolmin letos praznuje 70-letnico delovanja, ki so jo v preteklem tednu obeležili s slovesnostjo, na kateri je bil predstavljen tudi jubilejni zbornik. Zbrani podatki kažejo, da so od ustanovitve leta 1948 pa do konec leta 2017 sodelovali v skupno 1324 intervencijah, na katerih so reševali 1520 oseb, letno povprečje intervencij posameznih društev Gorske reševalne zveze Slovenije pa kaže, da je tolminska postaja daleč najbolj obremenjena v državi, saj so v zadnjem desetletju večkrat posredovali okoli 100-krat letno. V primerjavi s prvimi desetletji, ko so reševali pretežno ob nesrečah v gorah, se je z razvojem adrenalinskih športov v Posočju struktura reševanj precej spremenila. Naraščati so začele nesreče pri športnih aktivnostih na vodi, pri gorskem kolesarstvu, gorskem teku in soteskanju, največji porast pa so doživele nesreče v zraku, saj so reševalci v zadnjem desetletju kar 44 % vseh intervencij opravili prav zaradi nesreč jadralnih padalcev.

 

Matej Kavčič

Foto: Miljko Lesjak

Izjava: Uroš Brežan
Izjava: Karl Erjavec

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

torek
23.04.2024
7°C / 12°C
sreda
24.04.2024
7°C / 13°C
četrtek
25.04.2024
6°C / 16°C