KAKO Z NJIVE PO NAJKRAJÅ I POTI DO Å OLSKIH MENZ?

Četrtek, 25. avgust 2016

V kratkem se bodo odprla šolska vrata in med drugim bo ponovno prelita gora besed o kakovosti šolske prehrane. Največ polemik bo tudi letos povezanih s prehrambeno verigo in javnimi naročili. Ali se bodo manjši pridelovalci hrane vendarle dobili večjo vlogo pri tej oskrbi. Na Primorskem valu pogosto spregovorimo o prizadevanjih pridelovalcev sadja, zelenjave, čebelarjev, mlečnih izdelkov in drugih ponudnikov zdrave hrane, ki so iz šolskih menz preveč odrinjeni.


Zaradi sprememb zakona o javnem naročanju je sicer mogoče od aprila letos mimo javnih naročil kupovati več lokalno pridelane hrane, težave oziroma pomanjkljivosti v praksi pa so včeraj reševali na posvetu na sejmu Agra. Direktorica zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije Tatjana Zagorc je uvodoma dejala, da je praksa pri javnem naročanju slaba. Zaradi pomembnosti zavedanja o kakovosti slovenskih živil je zato potrebno iskati rešitve, da bi čim več teh pridelkov in izdelkov našlo pot v javne zavode. V Sloveniji zaposluje živilska industrija 13.000 ljudi, močan vpliv pa ima tudi na druge sektorje, EU pa s svojimi mehanizmi ščiti velike, pravi Zagorčeva.


Jasno je, da so bistvene kratke verige. S tem dobijo možnost manjši pridelovalci hrane , pa tudi posrednikov se prime manj.


Pomemben kriterij bo uvedla uredba o zelenem naročanju, ki je v javni razpravi. Prednost bodo imela živila, ki so okoljsko manj obremenjena, kar pomeni prednost za lokalno hrano. Ker pri tem praktično niso možne omejitve v kilometrih, bodo uvedli kategorijo svežine, pri čemer bodo ob sedanji ekološko pridelani hrani v prednosti tudi integrirano pridelana živila.


Merila za zeleno uredbo bodo preprečila naročanje pri slamnatih in podjetjih, ki nimajo proizvodnje, pa tudi cena naj ne bila več prvo merilo. Ob tem čakata še predloga, da bi dobili dodatne točke izdelki, pri katerih je upoštevana dobrobit živali oziroma prijazna reja.


Kako se bodo v bran postavili veliki prehrambeni koncerni in trgovci, še ni znano, velike težave predstavlja tudi specifičnost sistema javnega naročanja. Prav zato je ustanovljena tudi delovna skupina za pripravo vzorčnega modela naročila. Vsi udeleženci na včerajšnji razpravi so se trinjali, da način javnega naročanja potrebuje rešitve, ki bodo omogočile preskrbo s kakovostnejšo hrano.


Ivan Seljak

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
29.03.2024
8°C / 15°C
sobota
30.03.2024
9°C / 19°C
nedelja
31.03.2024
8°C / 22°C