LABODJI SPEV NOVELE ZAKONA?

Petek, 05. februar 2016

Državni svet je včeraj s na izredni seji s 24 glasovi za in štirimi proti sprejel odložilni veto na vladno novelo zakona o medijih. Kot problematično v noveli so svetniki ocenili določitev kvot predvajanja slovenske glasbe na radijskih postajah. Po njihovem mnenju tako strogi pogoji predvajanja glasbe preveč posegajo v uredniško avtonomijo.


Kot je znano, je bila novela zakona, ki je bila že sprejeta v Državnem zboru s strani veliko izdajateljev ocenjena kot škodljiva. PA ne toliko zaradi kvot v glasbi, pač pa zato ker je bila končna vsebina posameznih členov spremenjena tik pred sprejemanjem, mimo izdajateljev, ki so predhodno zakon še potrdili. Nenadoma sprejete še večje obremenitve pa so za nekatere medije tako rekoč nedosegljive. Nekateri strokovnjaki so celo pobrskali po zakonodajah drugih držav in odkrili, da je novela na hitro prepisana iz zakonov, ki s Slovenijo nimajo nič skupnega.


Ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar je tudi pred DS zavrnila očitek, da vladna novela zakona o medijih nedovoljeno posega v avtonomijo glasbenih urednikov in svobodno gospodarsko pobudo. Opozorila je, da novela ni spremenila že doslej veljavnih kvot, ampak je z določitvijo terminov predvajanja onemogočila nadaljnjo zlorabo kvot, ki se kaže v potiskanju slovenske glasbe v nočni čas.

Za veto ni utemeljenih vsebinskih razlogov, je v odzivu na svetniško razpravo poudarila Bizjak Mlakarjeva. Dejala je, da veto žal razume kot legitimacijo zlorabe že tako ali tako nizkih kvot predvajanja slovenske glasbe na radijskih postajah. Veto po njenih besedah pomeni tudi napad tako na slovensko glasbo kot na slovenski jezik.


Tudi vsi drugi svetniki, ki so sodelovali v današnji razpravi, so se izrekli za veto. Darija Kuzmanič Korva je v imenu interesne skupine negospodarskih dejavnosti poudarila, da ne sprejemajo razlag ministrice o dosedanji zlorabi kvot. Zoran Božič je očitek ministrice, da veto pomeni napad na slovensko glasbo in jezik, označil za "prehude besede".


DZ bo moral pri vnovičnem odločanju o noveli zakona o medijih zbrati najmanj 46 poslanskih glasov podpore. Pri glasovanju 28. januarja je za novelo glasovalo 47 poslancev, dva sta bila proti. Ministrica Bizjak Mlakarjeva je ob seji DS v izjavi za medije izrazila prepričanje, da bo novela znova deležna zadostne podpore.


Mnogi medijski strokovnjaki že dolgo izražajo dvom po potrebi novelizacije zakona, saj je znano, da je v pripravi nova zakonopdaja, ki naj bi popolnoma prenovila ta vprašanja. O novem zakonu je včeraj razpravljala tudi medijska zbornica. Večina razpravljalcev, med drugim tudi predstavnik našega radia, je ocenilo, da ne potrebujemo novega zakona le zato, ker spremembe potrebuje vladajoča politika, pač moderen dokument, ki bo trajno reševal vprašanja na področju medijev. Za radijske postaje posebnega pomena naj bi to pomenilo tudi sistemsko sofinanciranje šrogramskih vsebin.


Tudi na včerjšnjem sestanku medijske zbornice niso mogli mimo trenutno aktualnih kvot v glasbi. Ivan Seljak je ocenil, da večina slovenskih radiev presega kvote slovenske glasbe. Ministrstvo za kulturo pa je po njegovem mnenju po nepotrebnem pričelo slovenska besedila v glasbi enačiti s slovenskim jezikom, še posebej, če za to skrbijo avtorji, ki tej nalogi niso dorasli.

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
25.04.2024
7°C / 14°C
petek
26.04.2024
6°C / 16°C
sobota
27.04.2024
4°C / 16°C