POT MIRU NA POTI NA UNESCOV SEZNAM KULTURNE DEDIŠÄINE

Torek, 24. november 2015

Ohranjanje dediščine 1. svetovne vojne je pomembno poslanstvo, ki na eni strani pomeni doprinos na področju preučevanja zgodovine dogodkov izpred sto let, še pomembnejši pa je pomen ohranjanja zavedanja o krutosti in nesmiselnosti vojne. Pred kratkim je bila dana pobuda, da bi dediščino 1. svetovne vojne vpisali na Unescov seznam evropske in svetovne dediščine in razglasili za spomenik državnega pomena.


Nacionalni odbor za obeleževanje 100-letnic prve svetovne vojne je na svoji zadnji seji podprl zamisel o vpisu dediščine 1. svetovne vojne na mednarodne sezname evropske in svetovne dediščine ter kot spomenik državnega pomena. Za koordinatorja aktivnosti je predlagal Ustanovo »Fundacija Poti miru v Posočju« iz Kobarida, ki je bila idejni vodja in koordinator na slovenski strani v čezmejnem projektu Italija – Slovenija »Pot miru od Alp do Jadrana« (2012 -2015).


Z namenom predstavitve možnosti za vpis na sezname kulturne dediščine, ki bi lahko vključevalo tudi partnerje z italijanske in avstrijske strani, sta Nacionalni odbor in Fundacija Poti miru v Posočju v petek 20. novembra v Ljubljani organizirala mednarodno strokovno srečanje »Dediščina Poti miru«. Na srečanju je Mara ÄŒernic predstavila Poti miru, Tadej Koren je govoril o poslanstvu Fundacije Poti miru v Posočju, o pomenu projekta Memento mori -vojaško pokopališče S. Michele/Vrh je razpravljal Marco Mantini, avstrijsko dediščino 1. svetovne vojne pa je udeležencem predstavila Julia Walleczek Fritz z Dunaja.


Potekala je tudi okrogla miza na kateri so sodelovali Marjutka Hafner, generalna sekretarka Slovenske nacionalne komisije za UNESCO in direktorica UNESCO urada za Slovenijo, Dušan Kramberger in Silvester Gabršček z Ministrstva za kulturo, Mara ÄŒernic, Ivana Leskovec iz Mestnega muzeja Idrija in predstavnik Ministrstva za obrambo Samo Bevk. Na njej so bili predstavljeni seznami dediščine ter možnosti in perspektive vpisa Poti miru na te sezname.


Posebno pozornost so udeleženci srečanja, med katerimi je bil tudi predstavnik italijanskega zunanjega ministrstva Gabriele Altana in avstrijskega veleposlaništva v Ljubljani Martin Hermges ter predstavnica dežele Furlanije Julijske Krajine Antonella Varesano, namenili možnosti serijskega transnacionalnega vpisa na poskusni in dokončni seznam dediščine UNESCO.


Matej Kavčič

Foto: Arhiv Fundacije Poti miru v Posočju

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
28.03.2024
8°C / 15°C
petek
29.03.2024
9°C / 19°C
sobota
30.03.2024
8°C / 22°C