S SODOBNO ZAÅ ČITO PROTI KRAJAM IN VANDALIZMU

Ponedeljek, 06. julij 2015

Spomeniki kulturne in tehniške dediščine v Idriji niso le predmet občudovanja ljubiteljev rudarske zapuščine, ampak žal tudi tarča vandalizma in kraj, kar zlasti velja za objekt Jožefovega jaška, zato se je Občina Idrija odločila, da objekt ustrezno zaščiti.

Jožefov jašek so odprli leta 1768, v času enega od proizvodnih vrhuncev v zgodovini rudnika. Namenjen je bil transportu rudarjev in rude na površje ter dostavi rudniškega materiala v jamo. Sredi 19. stoletja so ga razširili in ga uporabljali do konca obdobja pridobivanja rude. 420 m globok jašek je edini povezoval vseh 15 rudniških obzorij in bil zato glavni jašek v rudniku.

Jožefov jašek ne deluje več. Njegove objekte uzremo na desni strani, nad vhodom na naravoslovno pot na Rake, kjer se dviga mogočen stolp z značilnimi rudarskimi kladivi. Jašek je del dediščine živega srebra, ki jo je idrijska občina zaščitila s posebnim občinskim odlokom, ter sodi med dediščino rudnika, ki je uvrščena na UNESCO seznam svetovne dediščine.

Aktivnosti za zavarovanje dediščine na Občini Idrija sice že tečejo, objekt pa je, kot kaže, postal zanimiv tudi za tiste, ki do dediščine nimajo pravega odnosa, saj je bil v zadnjem času tarča vandalov in tatov. Storilci so bili sicer odkriti, občina pa je poskrbela, da je objekt od nedavnega zaščiten s sodobnimi sredstvi za zmanjševanje kriminalitete na podlagi DNA forenzične analize, tako bo mogoče storilce tovrstnih dejanj odkriti bistveno hitreje.



Metka Rupnik


 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
20.04.2024
1°C / 16°C
nedelja
21.04.2024
5°C / 16°C
ponedeljek
22.04.2024
0°C / 16°C