PREOBRAT V MINISTRIČINIH POGLEDIH NA MEDIJE?

Sreda, 17. junij 2015
Ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar se je včeraj na pobudo prvaka stranke DeSUS Karla Erjavca sešla s predstavniki medijev. Kor je znano, je Medijska zbornica pri GZS pretekli teden zaradi njene neodzivnosti in nesodelovanja zahtevala njen takojšnji odstop. Vse kaže, da je bil na včerajšnjih pogajanjih vendarle narejen pomemben korak naprej pri urejanju odnosov med elktronskimi mediji in Ministrstvom za kulturo. Predsednik Združenja radiodifuznih medijev pri GZS Rajko Djordjevič je s sestankom zadovoljen, saj so Bizjak Mlakarjevi in Erjavcu predstavili svojo glavno težavo, ki je, da se predlog zakona pripravlja mimo njih. Po njegovih besedah je ministrica razumela njihovo skrb, kar je dokazala z novo javno razpravo oz. dodatnim krogom. Zato, kot je poudaril, umikajo poziv premierju Miru Cerarju k razrešitvi ministrice, saj "so v ministrstvu našli sogovornika".


Tudi ministrica Bizjak Mlakar je potrdila pripravljenost za sodelovanje z mediji.

POSNETEK

Bizjak Mlakarjeva se bo s predstavniki medijev ponovno sestala jutri, ko bo govora o preživetju radijev in televizij posebnega pomena. Kot je dejala, pričakuje, da bodo našli rešitve, da mediji, ki so najbolj ogroženi, ne bodo ugasnili.

Med tistimi, ki odločno zagovarjajo spremembe medijske zakonodaje v korist medijev s statusom posebnega pomena in drugačen odnos Ministrstva za kulturo do njih, je tudi direktor izdajateljev Primorskega vala Ivan Seljak. Po njegovem mnenju so pripravljalci sprememb Zakona o medijih pričeli na tistem koncu, ki za klasične radie sploh ni pomemben. Kvote v slovenski glasbi namreč zdaleč presegamo. V ničemer pa predlogi sprememb niso posegli v občutljivo področje sistemskega financiranja dejavnosti na osnovi nekoč že predlaganih koncesij. Trenuten Zakon o medijih je tudi izjemno zastarel pri programskih in kadrovskih zahtevah do izdajateljev programov s statusom. Visoke norme po obveznih programskih vsebinah in obvezno število redno zaposlenih namreč hromijo dejavnost v smislu modernega programa. To v javnosti daje občutek, da ljudje z dolgoletnimi izkušnjami ne znajo več opravljati svojega dela, med tem, ko v istih očeh blestijo mojstri izključno zabavnih vsebin. Ivan Seljak se tudi zavzema, da bi Ministrstvo za kulturo takoj po uvedbah nujnih sprememb Zakona o medijih pristopili k sistemski izdelavi novega, modernega zakona, ki bo po vzoru številnih evropskih držav. Ta vprašanja naj bi direktorji izdajatelji skušali razrešiti na jutrišnjem ponovnem srečanju z ministrico Mlakar Bizjakovo.


Julijana Bizjak Mlakar

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
20.04.2024
5°C / 17°C
nedelja
21.04.2024
1°C / 16°C
ponedeljek
22.04.2024
4°C / 14°C