V LOGATCU ZAHTEVAJO SVOJ SATELITSKI URGENTNI CENTER

Četrtek, 21. maj 2015
Osnutek pravilnika o službi nujne medicinske pomoči razburja tudi občane Logatca. Po novem pravilniku bi Logatec spadal pod satelitski urgentni center Postojna, s čimer se ne strinjajo ne župan Berto Menard ne zaposleni v Zdravstvenem domu Logatec. Želijo, da se dobro delujoč sistem NMP na primarni ravni ohrani v sedanji obliki.

O ohranitvi ekipe nujne medicinske pomoči v Zdravstvenem domu Logatec danes zvečer Obrtno-podjetniška zbornica Logatec pripravlja javno sejo upravnega odbora, na katero so poleg podjetnikov in župana povabili tudi predstavnike ministrstva za zdravje, reševalnih služb in občane.

"Ne podpiramo ukinitve nujne medicinske pomoči, podpiramo pa izgradnjo 10 urgentnih centrov. Centri, ki so že v Logatcu in Vrhniki, pa naj ostanejo, ker je to za naše občane najboljše," je dejal župan. Pot bi se za bolnike iz Logatca podaljšala kar za 90 kilometrov. "Naše bolnike bi vozili v Postojno in od tam v Ljubljano, kar se nam zdi nesprejemljivo," je opozoril Menard.

"Ukinitev dežurne službe s stalno prisotnostjo zdravnika pomeni za Logatec hudo nazadovanje tako z vidika varovanja zdravja in kakovosti življenja občanov," je ocenila vodja NMP v Zdravstvenem domu Logatec Andrea Turk Å verko. Satelitski urgentni center v Logatcu se po njenih besedah zdi edina sprejemljiva oblika organizacije NMP na tem območju tako zdravnikom, medicinskim sestram in reševalcem kot vodstvu Zdravstvenega doma Logatec ter občini.

Trenutna organizacija dela NMP že ustreza opredelitvam satelitskega urgentnega centra iz osnutka pravilnika o službi NMP, za postavitev centra imajo že ta trenutek kadre, znanje in potrebno opremo, so prepričani v zdravstvenem domu.

Satelitski urgentni center v logaškem zdravstvenem centru lahko zagotovi 20-minutni dostopni čas do akutno obolelih. ZD Logatec je od Ljubljane oddaljen 30 kilometrov, odročni zaselki pa tudi več kot 50 kilometrov, kar v praksi predstavlja 20-30 minut vožnje od zdravstvenega doma do kraja dogodka in pogosto več kot uro vožnje s terena do Ljubljane.

Kot dodaja še Turk Å verkova v predlaganem pravilniku zdravniki, ki delajo tudi pri NMP, vidijo rušenje njihovega dolgoletnega truda, da bi vsem krajanom zagotovili čim krajše dostopne čase in "dvajsetletni korak nazaj, ko smo pri nas še imeli stalno pripravljenost".

"Morebitna ukinitev dežurstva in ukinitev stalne dostopnosti zdravnika je tako ustavno, logistično in strokovno-organizacijsko neutemeljena in nesprejemljiva," je prepričana Turk Å verkova. "Na predlagani pravilnik o službi NMP ne moremo pristati, saj nimamo niti pravilnika o dispečerski službi, pravilnika o NMP na smučiščih, pravilnika o helikopterski NMP in pravilnika o neprekinjenem zdravstvenem varstvu. Tako ostaja veliko stvari še nedorečenih," je opozorila


Po STA

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
25.04.2024
6°C / 14°C
petek
26.04.2024
3°C / 16°C
sobota
27.04.2024
8°C / 19°C