RUPNIKOVA LINIJA DOBILA NOVO VREDNOST

Torek, 28. april 2015

Ob stoletnici podpisa londonskega sporazuma je Občina Gorenja vas predvčerajšnjim pripravila strokovno srečanje in odprla tematsko pot Po sledeh gradnje Rupnikove linije. Dopoldne je v osnovni šoli Ivana Tavčarja v Gorenji vasi potekalo strokovno srečanje, na katerem je profesor dr. Dušan Nečak orisal mednarodne okoliščine ob sprejetju Londonskega sporazuma, dr. Nevenka Troha je analizirala sporazum in njegove posledice, med njimi je tudi nastanek rapalske meje, mag. Marko Å tepec je spregovoril o dolomitsko - soški fronti, Jože Dakskobler in Milka Burnik pa sta predstavila življenje ob rapalski meji.

Pot poteka po sistemu utrdb ob rapalski meji, njen namen pa je privabiti obiskovalce in povezati prebivalce v skupnem zavedanju o pomenu kulturne dediščine.


Tajni londonski sporazum, po katerem je Italija zaradi ozemeljskih teženj spomladi 1915 vstopila v prvo svetovno vojno, je določil rapalsko mejo. Ob njej je Kraljevina Jugoslavija tik pred začetkom druge svetovne vojne začela graditi sistem utrdb za obrambo pred italijanskim napadom, saj je Poljanska dolina predstavljala lahek dostop do Ljubljane.

V letih 1940 in 1941 je utrdbe na liniji, ki je dobila ime po generalu Leonu Rupniku, gradilo kar 60.000 vojakov in civilnega prebivalstva. Zaključek gradbenih del so načrtovali leta 1947, vendar je začetek druge svetovne vojne dela prekinil, obrambna linija pa ni nikdar služila svojemu namenu.

Več kot 80 odstotkov skoraj 200 kilometrov dolge obrambne linije, ki je potekala od Karavank do Reke, je bilo kasneje porušene. V občini Gorenja vas - Poljane pa so se skoraj vse utrdbe, teh je okoli 500, ohranile. Prostovoljci iz Poljanske doline jih že dolgo raziskujejo in k njim radi popeljejo tudi turiste. Lani so našteli 2400 udeležencev strokovnih vodenj, kar je še enkrat več kot leto pred tem.


Z ureditvijo tematske poti si bo sedaj del linije z začetkom ob pokopališču v Gorenji vasi mogoče ogledati brez vodnika. Dve uri trajajoča krožna pot je dolga štiri in pol kilometra in ima 280 metrov vzpona in spusta. Spremljajo jo označbe in 12 tematskih tabel, v prihodnje pa nameravajo pot še nadgrajevati, pravi župan občine Gorenja vas - Poljane Milan ÄŒadež. Medtem ko so lastniki zemljišč, po katerih poteka tematska pot, tudi sami pristopili k njenemu urejanju, pa se je v preteklosti dogajalo, da so nekateri skušali porušiti kakšnega izmed manjših bunkerjev. ÄŒadež si zato želi, da bi v prihodnje Rupnikovo linijo tako zaščitili, da bi bilo za morebitne posege potrebno soglasje zavoda za varstvo kulturne dediščine.

S tem naj bi na željo številnih pobudnikov trajno ohranili to vojaško dediščino, ki bo zanesljivo tudi v prihodnje privabljala turiste.

Na sliki: Značilni obrambni bunker na liniji

i.s.


 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

torek
16.04.2024
13°C / 19°C
sreda
17.04.2024
2°C / 16°C
četrtek
18.04.2024
4°C / 16°C