DRAGOCENO SREČANJE S SODELAVCI TISKARNE

Nedelja, 31. avgust 2014

Osrednja slovesnost ob 70-letnicah pohoda po poteh prenosa ranjencev s Primorske na Notranjsko in začetka delovanja Partizanske tiskarne Slovenija je včeraj potekala na Vojskem, Mestni muzej Idrija pa je ob tej priložnosti obiskovalce še posebej povabil tudi na obisk tiskarne in na pogovor z nekaterimi člani osebja, ki je med drugo svetovno vojno delovalo v njej.

Å tevilni obiskovalci z Idrijskega, a tudi s širše Primorske ter zamejstva so se odzvali povabilu muzeja in včeraj prišli v Partizansko tiskarno Slovenija, ugnezdeno pod robom 1000 metrov visoke Vojskarske planote nad dolino Kanomljice, ki je pričela z delom 18. septembra 1944 in sodi danes med najbolj avtentične spomenike iz časa druge svetovne vojne na Slovenskem in v Evropi. Vodstvo narodnoosvobodilnega gibanja se je spomladi leta 1944 odločilo, da bodo zgradili večjo in moderno tiskarno. Po nasvetu domačina so zanjo izbrali skrivno mesto pod robom Vojskarske planote, kjer so v strogi konspiraciji zgradili strojnico, stavnico, knjigoveznico, električno centralo za pogon tiskarskega stroja z elektromotorjem ter kuhinjo in jedilnico. Sodelavci partizanskih tiskarjev so v Milanu kupili velik in sodoben električni brzotiskalni stroj, ga mimo mnogih nevarnosti ilegalno pripeljali do Gorice in na Vojščico, potem pa po delih mukoma prenesli v strojnico tiskarne. V tiskarni so dnevno tiskali Partizanski dnevnik, edini dnevni časopis kakega odporniškega gibanja v celotni okupirani Evropi. V tiskarni, ki je obratovala do 1. maja 1945, je delalo 40 do 50 ljudi. V času delovanja pa so natisnili skupno 313 različnih izdaj.

Udeleženci včerajšnjega dneva odprtih vrat so si lahko ogledali objekte in tiskarske stroje ter drugo opremo tiskarne, predstavitev tiskanja Partizanskega dnevnika. Posebno dragoceno pa je bilo gotovo srečanje in pogovor z ljudmi, ki so tiskarno pred sedemdesetimi leti gradili ali v njej delovali. Danes 92 letni Å tefan Erjavec, rojen v Å ebreljskem vrhu, danes doma v Kopru je med drugim pomagal pri gradnji tiskarne in transportu tiskarskih strojev v globel.

----------------

izjava Å tefan Erjavec

-----------------

84-letna Evgenija Srečka Vovk se tako spominja svojega prihoda v tiskarno.

-------------

izjava Evgenija Srečka Vovk

--------------

Irma Golja iz Tolmina je bila stara komaj 14 let, ko se je pridružila osebju partizanske tiskarne.

---------------

izjava Irma Golja

----------------

Nemci partizanske tiskarne niso nikoli odkrili, celo med zadnjo ofenzivo spomladi 1945. leta ne, ko so ogorčeni boji divjali v njeni neposredni bližini.

Metka Rupnik

 

izjava Å tefan Erjavec
izjava Evgenija Srečka Vovk
izjava Irma Golja

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
25.04.2024
6°C / 14°C
petek
26.04.2024
3°C / 16°C
sobota
27.04.2024
8°C / 19°C