VOJSKO VČERAJ SLOVESNO V ZNAMENJU DVEH 70-LETNIC

Nedelja, 31. avgust 2014

Kot že tradicionalno zadnjo avgustovsko soboto je tudi včeraj potekal tokrat že 31. Pohod po poteh prenosa ranjencev z Želina na Vojsko, s katerim so obeležili 70-letnico tega izjemnega dogodka in sedem desetletij od začetka delovanja Partizanske tiskarne Slovenija. Dogodek so pripravili Združenje borcev za vrednote NOB Idrija-Cerkno, Mestni muzej Idrija, Primorski dnevnik, Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Planinsko društvo Idrija.

S tradicionalnim Pohodom po poteh prenosa ranjencev, srečanjem na Hudem polju in spominsko svečanostjo na Vojskem so se včeraj udeleženci poklonili spominu na eno največjih humanih dejanj primorskega partizanstva - prenosu 95 ranjencev iz partizanskih bolnic Franja in Pavla s Primorske in Gorenjske na Notranjsko 13. avgusta 1944. Letošnja prireditev pa je bila še slovesnejša, saj so jo združili s praznovanjem 70-letnice začetka delovanja Partizanske tiskarne Slovenija. Že zjutraj so se na tradicionalni spominski pohod po delni poti z Želina na Vojsko ter s ÄŒrnega Vrha odpravili pohodniki.

Dopoldne ob 11. uri se je na Hudem polju odvijala svečanost s srečanjem osebja, ranjencev in prijateljev partizanskih bolnic Pavla in Franja, kjer je prisotne nagovoril Boris Kovšca. S slovesnim prihodom pohodnikov v spremstvu partizanov društva Trst na osrednje prizorišče na Vojskem pa se je začela popoldanska prireditev, ki so se je ob lepem sončnem vremenu udeležili nekdanji borke in borci, udeleženci s celotne Primorske in zamejci. Zbrane sta uvodoma pozdravila Jelko Kašca, predsednik območne borčevske organizacije, in idrijski župan Bojan Sever. O pomenu Partizanske tiskarne Slovenija, ki je začela delovati pred 70 leti je spregovorila Ivana Leskovec, direktorica Mestnega muzeja Idrija, ustanove, ki zgledno skrbi za ta kulturni-zgodovinski spomenik, o pomenu Partizanskega dnevnika, edinega dnevnika kakega odporniškega gibanja tedaj v Evropi, ki so ga tamkaj tiskali, pa odgovorni urednik Primorskega dnevnika Dušan Udovič. Tudi osrednji govornik na prireditvi, nekdanji dolgoletni poslanec, zgodovinar Samo Bevk, se je z besedo spomnil izjemnosti dejanja prenosa ranjencev s partizanskih bolnic Franja in Pavla na Notranjsko, kjer so jih z letališča v Nadlesku prepeljali v bolnišnice v italijanskem Bariju. Izpostavil je tudi 70-letnico začetka delovanja Partizanske tiskarne Slovenija, ki velja za najbolj avtentično ohranjen oz. verodostojno obnovljen spomenik NOB na Slovenskem, po zaslugi strokovnosti in prizadevnosti muzejskih strokovnjakov in sodelavcev pa tiskarski stroji še vedno delujejo. Poleg Partizanskega dnevnika so v tiskarni med vojno natisnili 313 različnih izdaj v 1.394.000 izvodih.

Bevk pa se je v nagovoru dotaknil tudi aktualnih vprašanj aktualne slovenske politike, padca vlade v času prvih kazalcev gospodarskega okrevanja, nadomestnih volitev in vzpostavljanja nove Cerarjeve vlade. Kot je še posebej poudaril, je dovolj varčevalnih ukrepov in Evrope strahu, Slovenija sedaj najbolj potrebuje gospodarsko rast, ki bo zmanjšala brezposelnost, ustvarila nova delovna mesta in zagotovila dostojno prihodnost svojim prebivalcem.

Metka Rupnik





Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
20.04.2024
5°C / 17°C
nedelja
21.04.2024
1°C / 16°C
ponedeljek
22.04.2024
4°C / 14°C