JUTRI SLOVESNO V ROVTAH

Sobota, 23. avgust 2014
Slovenija in širša Evropa danes obeležujeta Evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga pri nas na osnovi sklepa vlade praznujemo od leta 2012.
Poleg Slovenije ta dan uradno zaznamujejo še na Å vedskem, v Estoniji, Latviji, Litvi, Bolgariji, na Hrvaškem, Poljskem in Madžarskem, od držav izven EU pa še v Gruziji, Kanadi in od maja letos tudi v ZDA. Dan spomina na žrtve totalitarnih režimov je bil določen na dan, ko je bil podpisan pakt Ribbentrop-Molotov od katerega letos mineva 75 let. Tedanja vodja diplomacij Sovjetske zveze in Nemčije, sta leta 1939  podpisala sporazum, ki je poleg medsebojnega nenapadanja določil tudi interesne sfere obeh držav v Evropi. Med drugim je predvidel delitev Poljske med Sovjetsko zvezo in Nemčijo, kar se je po napadu na to državo tudi dejansko zgodilo. Sporazum je sicer prenehal veljati 22. junija 1941, ko je Nemčija napadla Sovjetsko zvezo. Podpis sporazuma je bil eden od bolečih datumov tudi v zgodovini baltskih držav, saj je odprl pot sovjetski priključitvi Estonije, Latvije in Litve.
Jutri se bodo žrtev teh  režimov z mašo spomnili tudi pri tako imenovani  spravni kapeli v Rovtah. Prireditev, ki bo namenjena tudi 100. obletnici začetka prve svetovne vojne, 70. obletnici postavitve kapelice, prirejata Spominski odbor farnih plošč župnije Rovte in Krajevna skupnost Rovte. Po maši bo kulturni program, na katerem bosta spregovorila direktorica Å tudijskega centra za narodno spravo Andreja Valič Zver in župan občine Logatec Berto Menard. Svoj obisk je  potrdil tudi ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli.
Kapelica, kjer se bo prireditev odvijala, ima prav posebno zgodovino. Že prva svetovna vojna je v Rovtah zahtevala 73 žrtev. Ker  niso imeli spominskega znamenja, iz dneva v dan pa so se množile tudi žrtve, ki jih je zahtevala 2. sv. vojna, so se rovtarski Domobranci odločili, da sredi vasi vsem skupaj postavijo skupno znamenje-spominsko kapelico Marije kraljice Slovencev. Načrte za kapelico je izdelal duhovnik Jože Kapus, ki je iz Leskovice v Poljanski dolini pribežal v Hotedršico,  kasneje je prebegnil v Ameriko, kjer je leta 62 v prometni nesreči umrl.
Novembra 44 je bila slovesna blagoslovitev kapelice,  slovesnost pa je bila namenjena počastitvi žrtev Rovtarske fare, zlasti žrtvam komunizma. Na plošče v kapelici so tedaj vklesali imena vseh padlih v prvi in drugi svetovni vojni, ne glede na kateri strani je kdo padel.

Po vojni je od Okrajnega ljudskega odbora prišla direktiva, da je kapelico potrebno porušiti. Do rušenja ni prišlo, ker se je stavbenik Jože Zupanc izgovoril, da nima delavcev, kar je tudi držalo, saj je kraj so zaradi vojne v vasi ostali le otroci in ostareli.

Leta 1993 so Rovte postavile farne spominske plošče, na katerih so zapisana imena 218 žrtev povojnih pobojev. Takrat so tudi dopolnili imena žrtev v spominski kapeli. Dopisali so še preostale žrtve, ki so padle od otvoritve kapelice pa do konca vojne ter eno žrtev zadnje vojne za Slovenijo. Tako spominska kapelica Marije, kraljice Slovencev ohranja spomin na vse žrtve vojn iz rovtarske fare.


Ivan Seljak

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
29.03.2024
9°C / 19°C
sobota
30.03.2024
8°C / 22°C
nedelja
31.03.2024
10°C / 18°C