ALMADEN NA IDRIJSKEM GRADU

Četrtek, 17. april 2014

Razstavišče Nikolaja Pirnata na idrijskem gradu je odprlo vrata novi razstavi, kjer se pred obiskovalci odstirajo fotografske podobe španskega Almadena, ki ga z Idrijo druži zgodovinska izkušnja rudnikov živega srebra.

Rudnika živega srebra v Almadenu in Idriji sta se v zgodovino zapisala kot dva največja rudnika te kovine na svetu. Bogastvo dediščine, ki sta jo po zaključku rudarjenja rudnika pustila za sabo, pa je bilo na osnovi skupnega dosjeja poleti 2012 vpisano na Unescov seznam svetovne dediščine. Poleg skupne rudarske preteklosti mesti družijo tudi prizadevanja po nadaljnem sodelovanju, raziskovalnem delu, predstavljanju in promociji dediščine.


Idrijski rojak, fotograf in popotnik Iztok Bončina na razstavi na idrijskem gradu ponuja na ogled sodobno podobo Almadena, kot jo je v fotografski objektiv ujel leta 2009. Fotografije beležijo vtise o mestu, njegovi dediščini in odkrivajo obraze upokojenih rudarjev, zadnjih prič življenjskega utripa nekoč največjega rudnika živega srebra na svetu.

Mesto Almaden leži v osrednji Å paniji, njegovo ime pa izhaja iz arabske besede al-ma'din, ki pomeni rudnik. Prvi zapisi o rudarjenju na tem območju segajo v antiko, kar kaže na najmanj 2300-letno rudarsko tradicijo. V celotnem obdobju svojega delovanja je almadenski rudnik kot največji na svetu proizvedel 35% svetovne proizvodnje živega srebra oziroma 21 milijonov jeklenk. Večina živega srebra iz Almadena kot tudi iz Idrije je do sredine 16. stoletja iz Seville potovala naprej v španske kolonije v Srednjo in Južno Ameriko, kjer so živo srebro uporabljali v postopku amalgamacije za pridobivanje zlata in srebra.

Almaden je po dokončnem zaprtju rudnika leta 2002 doživel velik demograski upad, tako danes v njem živi le še 6300 ljudi, mesto pa je veliko napora vložilo tudi v sanacijo okolja ter ohranitev in predstavitev tehniške, zgodovinske in stavbne dediščine.

Razstavo fotografij sodobnega Almadena, kot jih je ujelo oko Iztoka Bončine, je na odprtju na pot pospremila generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino Ministrstva za kulturo Å pela Spanžel, na idrijskem gradu pa bo na ogled do 31. maja.


Metka Rupnik


Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
28.03.2024
8°C / 15°C
petek
29.03.2024
8°C / 19°C
sobota
30.03.2024
8°C / 22°C